7. Februāris 2022 15:22
Jaunumi
Piespiedu dalītā īpašuma gadījumos PVN nepiemēro

Kopš 2022. gada 1. janvāra maksa par likumiskās zemes lietošanas tiesībām piespiedu dalītā īpašumā un nomas maksa piespiedu nomā netiek aplikta ar PVN. Ir noteikts vienots likumiskās lietošanas maksas apmērs par citai personai piederošas zemes lietošanu dalītā īpašuma situācijās – četri procenti gadā no lietošanā esošās zemes kadastrālās vērtības.

No 2022. gada 1. janvāra tiek izbeigtas piespiedu nomas attiecības, un to vietā dalītā īpašuma gadījumos zemes un patstāvīgo būvju īpašnieku attiecības regulē jauns tiesību institūts “likumiskās zemes lietošanas tiesības”. Minētās izmaiņas ir veiktas, pamatojoties uz Tieslietu ministrijas ieviesto piespiedu nomas reformu, un stājas spēkā pakāpeniski atkarībā no konkrētas situācijas.

Kas ir piespiedu dalītais īpašums

Piespiedu dalītais īpašums Latvijā ir izveidojies zemes reformas un valsts un pašvaldību īpašumu privatizācijas gaitā, kad īpašuma tiesības uz agrāk piederējušo zemi tās vēsturiskajās robežās atjaunoja tās bijušajiem īpašniekiem vai to mantiniekiem, taču uz šīs zemes pirms Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas bija uzceltas citai personai piederošas ēkas (būves).

Piespiedu dalītā īpašuma gadījumā ēka (būve), kas ir uzskatāma par patstāvīgu īpašuma objektu atbilstoši normatīvajam regulējumam civiltiesību jomā, pieder personai vai personām, kas nav zemes īpašnieki. Tādējādi ēka (būve) ir uzcelta uz citai personai piederošas zemes.

Kam nepiemēro PVN

Saskaņā ar grozījumiem Pievienotās vērtības nodokļa likumā no 2022. gada 1. janvāra nedz maksa par likumiskās zemes lietošanas tiesībām piespiedu dalītā īpašumā, nedz nomas maksa piespiedu nomā netiek aplikta ar PVN. Tas attiecas arī uz piespiedu nomas maksu, ko līdz šim noteica vienošanās vai tiesas nolēmums par zemes un būves īpašnieku savstarpējām tiesiskajām attiecībām.

Savukārt parastā zemes noma – arī gadījumos, kad zemes īpašnieks brīvprātīgi noslēdz zemes nomas līgumu ar citu personu, – joprojām ir apliekama ar PVN.

Kas ir likumiskās zemes lietošanas tiesības

Likumiskās zemes lietošanas tiesības ir reālservitūts par labu būvei, kas ir patstāvīgs īpašuma tiesību objekts.

Likumisko zemes lietošanas tiesību izpildei nav vajadzīgs pušu starpā noslēgts līgums, jo pušu tiesības un pienākumus, kā arī maksas apmēru nosaka likums. Vienotais likumiskās lietošanas maksas apmērs par citai personai piederošas zemes lietošanu dalītā īpašuma situācijās ir četri procenti gadā no lietošanā esošās zemes kadastrālās vērtības. Likumiskās lietošanas maksa ir maksājama par katru ceturksni uz priekšu. Ir iespējams vienoties par citiem maksāšanas termiņiem, ja abas puses to vēlas.

Likumiskās zemes lietošanas tiesības stājas spēkā pakāpeniski atkarībā no situācijas:

  • 2022. gada 1. janvārī visos dalītā īpašuma gadījumos, kuros piespiedu nomas attiecības attiecīgajā brīdī netiek regulētas ar spēkā esošu līgumu vai tiesas nolēmumu;
  • 2023. gada 1. janvārī visos dalītā īpašuma gadījumos, kuros piespiedu nomas attiecības 2022. gada 1. janvārī tiek regulētas ar spēkā esošu nomas līgumu vai tiesas nolēmumu;
  • 2024. gada 1. janvārī dalītā īpašuma gadījumos, kuros privātpersonai piederošas būves atrodas uz publiskas personas (valsts, pašvaldības vai citas atvasinātas publiskas personas) zemes.

Jautājumus par PVN piemērošanu var uzdot, sazinoties ar VID, izmantojot Elektroniskās deklarēšanas sistēmas sadaļu “Sarakste ar VID” vai zvanot uz konsultatīvo tālruni 67120000.

 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 273 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties