3. Maijs 2022 11:17
Jaunumi
Filmas “Atver Satversmi” ievaddaļa

Sagaidot valsts svētkus, tiek publiskota filma "Atver Satversmi", kas tapusi pēc žurnāla "Jurista Vārds" iniciatīvas un iesaistoties daudziem Latvijas juristiem. Filma ir Satversmes "lasījumi" pa pantiem un ar komentāru katras nodaļas sākumā. Filma no šodienas "sēriju" veidā (atbilstoši Satversmes struktūrai) pieejama bez maksas jebkuram interesentam "Jurista Vārda" Youtube kontā un portālā likumi.lv pie katras attiecīgās Satversmes nodaļas.

Kādēļ valstij ir nepieciešama konstitūcija? Kas ir Satversme? Kas un kad pieņēma Satversmi? Ko tā nosaka? Atver un iepazīsti Satversmi kopā ar Latvijas juristiem!

Noskaties filmas “Atver Satversmi” ievaddaļu, kas iepazīstina ar Latvijas valsts konstitūciju. Pēc tam turpini skatīties filmas nākamās daļas, kurās tiek komentētas konkrētas Satversmes nodaļas un nolasīti visi Satversmes panti.

Filma “Atver Satversmi” ir Latvijas Republikas konstitūcijas lasījumi un komentāri, kas aicina ikvienu Latvijas pilsoni iedziļināties valsts pamatlikumā un tajā nostiprinātajās vērtībās. Šis Satversmes simtgadei veltītais projekts ir žurnāla “Jurista Vārds” un Latvijas juristu saimes iniciatīva ar mēŗķi izglītot un saliedēt sabiedrību un stiprināt Latviju kā tiesisku un demokrātisku valsti.

Filmas “Atver Satversmi” projekta īstenotāji: Latvijas Republikas oficiālais izdevējs “Latvijas Vēstnesis” un Latvijas Republikas Satversmes tiesa. Filmas režisors: Juris Sējāns. Projekta vadītājas: Dina Gailīte, Sannija Matule, Dita Plepa. Filma publiskota 2022. gadā. Vairāk par Satversmes simtgadei veltītajām iniciatīvām: satversme100.lv.

Konstitūcija ir juridisks un politisks dokuments, kas nosaka valsts un tās tiesiskās sistēmas pamatus. Tā atspoguļo attiecīgās valsts identitāti un pamatvērtības: politiskos, vēsturiskos, kultūras, nacionālos un citus konkrētajai valstij raksturīgos faktorus. Konstitūcija sabiedrības interesēs regulē valsts varas robežas un nosaka valsts funkcionēšanas mehānismus.

Latvijas Republikas Satversmi 1922. gada 15. februārī pieņēma Satversmes sapulce, un tā stājās spēkā 1922. gada 7. novembrī. Vēlākos gados Satversme ir vairākkārt grozīta un papildināta. Šobrīd Satversmi veido Ievads (premabula) un astoņas nodaļas: Vispārējie noteikumi; Saeima; Valsts prezidents; Ministru kabinets; Likumdošana; Tiesa; Valsts kontrole; Cilvēka pamattiesības.

Satversme ir viena no vecākajām konstitūcijām Eiropā un pasaulē. Tā bija spēkā arī Ulmaņa autoritārā režīma periodā un Latvijas okupācijas (padomju un vācu) laikā, kaut arī tobrīd Satversmes darbība bija apturēta. Satversmes darbība tika atjaunota, Latvijai atgūstot neatkarību 1990. gadā.

 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 267 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties