7. Novembris 2022 13:58
Jaunumi
Augstākā tiesa apmierina ģenerālprokurora iesniegto protestu

3. novembrī Augstākā tiesa (Senāts) apmierināja ģenerālprokurora protestu, kas bija iesniegts par Daugavpils tiesas lēmumu, ar kuru apmierināts sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) pieteikums par izpildu raksta izdošanu Rīgas šķīrējtiesas 2021. gada 23. jūlija sprieduma piespiedu izpildei.

Izskatāmajā lietā ar šķīrējtiesas spriedumu no atbildētāja piedzīta kompensācija 70 tūkstoši eiro par to, ka viņš atsauca uz pilnvarojuma līguma pamata izdotu pilnvaru. Atbildētājs ar pilnvarojuma līgumu bija pilnvarojis SIA rīkoties ar sev piederošajām akcijām un līgumā bija ietverts nosacījums par kompensācijas izmaksāšanu pilnvaras atsaukšanas gadījumā.

Ģenerālprokurors protestā norādīja, ka, izdodot izpildu rakstu šķīrējtiesas sprieduma izpildei, rajona tiesas tiesnesis nav ņēmis vērā to, ka šķīrējtiesas process nav noticis atbilstoši Šķīrējtiesu likuma noteikumiem. Šķīrējtiesas spriedumā nav ietverta motivācija, proti, argumenti, kādēļ līgumsoda (līgumā saukts par kompensāciju) noteikšana par likumiskas darbības izdarīšanu šajā gadījumā atzīstama par tiesisku (likums paredz pilnvarojuma vienpusēju atsaukšanu). Turklāt šķīrējtiesa nav ņēmusi vērā arī to, ka līgumsods pieprasīts bezatlīdzības līguma ietvaros, kur pilnvarojumā nodoto akciju tirgus vērtība ir gandrīz divas reizes mazāka par līgumsodu.

Protestā minētos argumentus Senāts atzinis par pamatotiem, secinot, ka atbildētāja  atsauksmē attiecībā uz kompensācijas tiesiskumu un samērīgumu minētie argumenti šķīrējtiesā faktiski ir ignorēti, spriedumā neanalizējot un līdz ar to arī nenoskaidrojot šī līgumā paredzētā maksājuma juridisko dabu, kā arī neatbildot uz izteiktajiem iebildumiem par kompensācijas tiesiskumu un apmēra samērīgumu. Līdz ar to šķīrējtiesas spriedums neatbilst Šķīrējtiesu likuma noteikumiem, kas ir pamats atteikumam izsniegt izpildu rakstu.

Senāts atcēla minēto Daugavpils tiesas lēmumu un nodeva lietu jaunai izskatīšanai tai pašai tiesai citā sastāvā.

 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 267 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties