16. Marts 2023 14:02
Jaunumi
Saeima atbalsta maksātnespējas procesa mehānismu stiprināšanu

Ceturtdien, 16. martā, Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja Tieslietu ministrijas sagatavotās izmaiņas Maksātnespējas un Civilprocesa likumos, lai nacionālā līmenī ieviestu Direktīvu par pārstrukturēšanu un maksātnespēju (turpmāk - Direktīva) un uzlabotu maksātnespējas procesa mehānismu, veicinot finansiālās grūtībās nonākušās fiziskās un juridiskās personas spēju atjaunot savu maksātspēju. Izmaiņu mērķis ir pilnveidot regulējumu tiesiskās aizsardzības procesā (TAP), juridiskās personas maksātnespējas procesā un fiziskās personas maksātnespējas procesā.

Izmaiņas galvenokārt paredz:

  • stiprināt TAP uzraugošās personas lomu (iecelšanas un atcelšanas gadījumu risināšana, veikto darbību apdrošināšana);
  • iespēju atcelt TAP lietas ierosināšanas sekas;
  • paplašināt TAP pasludināšanas nolēmumu pārsūdzības iespējas;
  • aizsargāt TAP ietvaros veiktos nepieciešamos darījumus un pagaidu finansējumu;
  • noteikt iespēju maksātnespējas procesa administratoram atkāpties no pienākumu pildīšanas konkrētā procesā, ja objektīvi to nespēj procesa sarežģītības vai pārrobežu elementa dēļ;
  • pārskatīt piemērojamo procesu, fiziskai personai esot arī komersantam;
  • iekļaut saistību dzēšanas plāna pagarināšanu parādnieka rīcības dēļ un saistību dzēšanas atcelšanu.

Papildus plānotas izmaiņas darbinieku aizsardzības regulējumā, lai galvenokārt ietvertu likumā “Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā” darbinieku aizsardzības mehānisma attiecināšanu fiziskās personas maksātnespējas procesā.

Grozījumi veicinās TAP piemērošanu tā mērķa (maksātspējas novēršana) pilnvērtīgai sasniegšanai, kā arī efektivizēs finansiālo grūtību risināšanu fiziskajām personām, kuras vienlaikus ir komersanti, kā arī nodrošinās to darbinieku aizsardzību, kurus nodarbina cita fiziskā persona.

Likumprojekti stāsies spēkā vispārējā kārtībā, taču iepriekš minētie jauninājumi un risinājumi attieksies uz tiem procesiem, kas uzsākti pēc 2023. gada 14. septembra. Ar likumprojektiem iespējams iepazīties Saeimas tīmekļvietnē šeit un te.

patīk
drukāt
 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 263 iestādes
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties