2. Jūnijs 2023 09:41
Jaunumi
Uzsākta Vienotā tiesu ekspertīžu centra laboratoriju kompleksa būvniecība

Turpinot darbu pie tiesu ekspertīžu institūta reformas īstenošanas un mūsdienīgas infrastruktūras izveides, 1. jūnijā Rīgā, Invalīdu ielā 1 notika Vienotā tiesu ekspertīžu centra laboratoriju kompleksa ēkas pamatakmens kapsulas iemūrēšanas pasākums.

Topošais ekspertīžu laboratoriju komplekss ļaus organizēt sekmīgu tiesu ekspertīžu darbu piemērotos un laikmeta prasībām atbilstošos apstākļos.

Par būvniecības projekta īstenošanu atbildīga ir SIA “Tiesu namu aģentūra”, kas 2020. gada februārī izsludināja iepirkumu par projektēšanu, autoruzraudzību, demontāžu, būvniecību un teritorijas labiekārtošanu. Iepirkuma rezultātā piesaistīts projektētājs un autoruzraugs "SARMA & NORDE Arhitekti" un būvdarbu veicējs SIA "Woltec". Projekta realizācija notiek trīs posmos, kuru kopējās izmaksas ir 19 503 484,98 (EUR bez PVN). 2022. gada nogalē tika uzsākts projekta trešais posms - laboratorijas korpusa būvniecība, kuru plānots pabeigt 2024. gada pirmajā ceturksnī. Bet visa kompleksa būvniecību, kas ietver arī esošās ēkas pārbūvi un teritorijas labiekārtošanu, plānots pabeigt līdz 2025. gada nogalei.

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere pirms kapsulas iemūrēšanas uzsvēra: "Patiesības noskaidrošana tiesas procesā ir nozīmīga katram Latvijas cilvēkam un visai sabiedrībai kopumā. Tieši tādēļ mums nepieciešamas neatkarīgas tiesas un neatkarīgi tiesu eksperti, kā arī profesionālas un atbilstoši aprīkotas ekspertīžu iestādes. Nenoliedzami, ka kvalitatīvam ekspertu darbam nepieciešams arī mūsdienīgs tehniskais nodrošinājums – telpas, iekārtas, organizatoriskā vide. Vienotā tiesu ekspertīžu centra laboratorijas ēka ir arī valsts tiesu ekspertīžu institūta reformas stūrakmens. Šāda reforma ir nepieciešama, lai ne vien vienkāršotu un efektivizētu ekspertu darbības institucionālo ietvaru, bet arī nodrošinātu ekspertu atzinumu objektivitātei labvēlīgu vidi un paātrinātu lietu izskatīšanu tiesās."

Iekšlietu ministrijas parlamentārais sekretārs Igors Rajevs atzīmēja: “Šodien esam liecinieki ļoti nozīmīgam notikumam, kas pierāda, ja strādājam kopīgam mērķim, tad varam izdarīt ļoti daudz. Tiesu eksperti, kas šobrīd strādā Valsts policijā un Valsts tiesu ekspertīžu birojā, jau sen ir pelnījuši modernas, tehnoloģijām aprīkotas, labiekārtotas darba telpas, tāpēc novēlu veiksmīgu būvniecības procesu un mums visiem jau pavisam drīz pulcēties šīs ēkas atklāšanā.” Kapsulā, kas tika iemūrēta jaunbūvējamās laboratoriju ēkas pamatos, ievietots vēstījums nākamajām paaudzēm. Līdztekus vēstījumam kapsulā kā šodienas notikumu liecinieki un pierādījumi nākamajām paaudzēm ievietoti oficiālā izdevuma “Latvijas Vēstnesis” paziņojums par Valsts prezidenta ievēlēšanu; pirms dažām dienām Latvijas Bankas izdotā 2 eiro piemiņas monēta “Saulespuķe Ukrainai”; žurnāla “IR” 1. jūnija izdevums. Kā arī, lepojoties ar Latvijas hokeja izlases iegūto bronzas medaļu šī gada čempionātā, kapsulā tika ielikta arī 2023. gada Pasaules hokeja čempionāta nozīmīte.

Tiesu namu aģentūras valdes locekle Santa Sausiņa atzinīgi novērtēja projektētāja un autoruzrauga "SARMA & NORDE Arhitekti" un būvdarbu veicēja SIA "Woltec" darbu, atzīmējot to, ka, neskatoties uz visiem pēdējo gadu izaicinājumiem, būvuzņēmējs turpina strādāt pie šī projekta, nesadārdzinot tā realizāciju.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2020. gada lēmumu Tieslietu ministrijas vadībā tiek īstenota tiesu ekspertīžu institūta reforma, kuras ietvaros sadarbībā ar Iekšlietu ministriju norisinās nepieciešamie priekšdarbi, lai 2026. gada 1.janvārī darbību uzsāktu vienota tiesu ekspertīžu iestāde. Kā viens no būtiskākajiem reformas mērķiem ir radīt kopēju abu līdzšinējo ekspertīžu iestāžu – Valsts tiesu ekspertīžu biroja un Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālistikas pārvaldes Ekspertīžu biroja infrastruktūru, veidojot mūsdienīgu un drošu vidi tiesu ekspertīžu laboratoriju un darba telpu izvietošanai un aprīkošanai. Topošais laboratoriju komplekss ļaus nodrošināt tiesu ekspertīžu sistēmas politikas vienotu un plānveidīgu attīstību, operatīvāku un efektīvāku informācijas apmaiņu starp dažādu jomu tiesu ekspertiem, kas sekmēs ātrāku tiesu ekspertīžu norisi, kā arī ekspertīžu objektu izpētes secību, tādējādi samazinot veikto ekspertīžu termiņus. Minētie aspekti savukārt ļaus sekmēt sabiedrības uzticību pierādījumu objektivitātei, mazināt atkārtotu ekspertīžu noteikšanu tiesas procesā un samazināt lietas iztiesāšanas termiņus.

Paralēli vienotas tiesu ekspertīžu iestādes laboratoriju ēkas būvniecībai tiek strādāts pie nepieciešamajiem normatīvā regulējuma grozījumiem, tiesu ekspertu statusa vienādošanas, ekspertīžu specialitāšu un metožu konsolidēšanas un citiem valdības apstiprinātā plāna pasākumiem.

 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 266 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties