1. Novembris 2023 16:16
Jaunumi
Satversmes tiesā ierosināta lieta par tiesībām iesniegt pierādījumus apelācijas instances tiesai procesā par noziedzīgi iegūtu mantu

Satversmes tiesā ierosināta lieta “Par Kriminālprocesa likuma 629. panta ceturtās daļas vārdu “rajona (pilsētas) tiesai” atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 1. pantam un 92. panta pirmajam teikumam”.

Pieteikuma iesniedzējs ir juridiska persona. Pieteikuma iesniedzēja ieskatā Kriminālprocesa likuma 629. panta ceturtā daļa nenodrošina viņam Satversmes 92. panta pirmajam teikumam atbilstošas tiesības uz taisnīgu tiesas procesu, kā arī ierobežo Satversmes 1. pantā ietverto tiesiskās paļāvības aizsardzību.

Kriminālprocesa likuma 629. pants regulē tiesas procesu par noziedzīgi iegūtu mantu. Ar 2022. gada 6. oktobrī pieņemto likumu “Grozījumi Kriminālprocesa likumā” citstarp noteiktas lietas dalībnieku tiesības iepazīties ar lietas materiāliem, kā arī paredzēts, ka tiesas procesā iesaistītās personas var iesniegt pierādījumus rajona tiesai, bet ne apgabaltiesai.

No pieteikuma izriet, ka ir noslēdzies tiesas process par noziedzīgi iegūtu mantu saistībā ar pieteikuma iesniedzējam piederošiem finanšu līdzekļiem. Ar pirmās instances tiesas lēmumu, kas taisīts pirms grozījumu spēkā stāšanās, pieteikuma iesniedzējam piederošie finanšu līdzekļi atzīti par noziedzīgi iegūtiem. Tiesvedības procesa laikā apelācijas instances tiesā stājās spēkā iepriekš minētie grozījumi, kas citstarp ļāva pieteikuma iesniedzējam iepazīties ar lietas materiāliem. Šīs tiesības pieteikuma iesniedzējam tika nodrošinātas. Tomēr, kad pieteikuma iesniedzējs lūdza apelācijas instances tiesu pievienot pierādījumus lietas materiāliem, tiesa lūgumu noraidīja, pamatojoties uz Kriminālprocesa likuma 629. panta ceturto daļu. Apelācijas instances tiesa atstāja negrozītu pirmās instances tiesas nolēmumu.

Pieteikuma iesniedzējs norāda, ka ar grozījumiem kopumā esot ieviestas izmaiņas procesuālajā regulējumā, kas, no vienas puses, ļauj personai iepazīties ar visiem lietas materiāliem, bet, no otras puses, neļauj iesniegt lūgumus par pierādījumu pievienošanu apelācijas instances tiesā. Likumdevējam esot bijis jāparedz saudzējošs pārejas periods, kas attiecas uz tiem procesiem par noziedzīgi iegūtu mantu, kas ir uzsākti pirms grozījumu spēkā stāšanās, bet noslēgušies vēlāk. Iespējas efektīvi aizsargāt savas tiesības taisnīgā tiesā ietverot arī iespēju iepazīties ar otras puses argumentiem un savāktajiem pierādījumiem, tos atspēkot, kā arī iesniegt savus pierādījumus.

Satversmes tiesa uzaicināja institūciju, kas izdevusi apstrīdēto aktu, – Saeimu – līdz 2024. gada 2. janvārim iesniegt atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.

Lietas sagatavošanas termiņš ir 2024. gada 1. aprīlis. Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lemj pēc lietas sagatavošanas.

Plašāka informācija: https://www.satv.tiesa.gov.lv/press-release/satversmes-tiesa-ierosinata-lieta-par-tiesibam-iesniegt-pieradijumus-apelacijas-instances-tiesai-procesa-par-noziedzigi-iegutu-mantu/

 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 272 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties