22. Novembris 2023 15:17
Jaunumi
Maksātnespējas sektora risks novērtēts kā vidēji zems

Finanšu sektora attīstības padomē,  kuru vada Ministru prezidente Evika Siliņa ir izskatīts Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas (NILLTPF) risku novērtējums par 2020.–2022. gadu (turpmāk – NRA 2023), kurā maksātnespējas sektora risks NRA 2023 novērtēts kā vidēji zems.

Maksātnespējas sektorā korupcijas drauds saistīts ar maksātnespējas procesa administratoru (turpmāk – administratori) ekskluzīvo kompetenci pārņemt parādnieka dokumentus un norēķinu kontus, izvērtēt parādnieka veiktos darījumus un parādnieka bijušo amatpersonu rīcību un atbildību. Pārskata periodā Finanšu izlūkošanas dienests no administratoriem kopsummā saņēmis 79 ziņojumus par aizdomīgiem darījumiem, un minētais rādītājs starp nefinanšu sektora likuma subjektiem atzīts par augstu.

Maksātnespējas kontroles dienesta direktore Inese Šteina: “Savlaicīgi un kvalitatīvi ziņojumi par aizdomīgiem darījumiem ir viens no noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas stūrakmeņiem. Administratoru pienākuma ziņot izpilde šajā pārskata periodā bija viena no Maksātnespējas kontroles dienesta uzraudzības prioritātēm, un tas atspoguļojas pozitīvos rādītājos – administratori aktīvi ziņo par aizdomīgiem darījumiem maksātnespējas procesos”.

Vienlaikus, ņemot vērā to, ka administratori ir kļuvuši par Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma (turpmāk – Novēršanas likums) subjektiem salīdzinoši nesen – tikai 2020. gada 1. janvārī, NRA 2023 nav identificēti specifiski riski, kas būtu attiecināmi tieši uz maksātnespējas sektoru un administratoriem kā Novēršanas likuma subjektiem.

Lai gan identificētais maksātnespējas sektora riska līmenis nav augsts, Maksātnespējas kontroles dienests ir izvirzījis vairākus sektora risku mazinošus priekšlikumus, kas ir iekļauti NRA 2023:

  1. Centralizēt uzraudzību Novēršanas likuma prasību izpildē attiecībā uz administratoriem un noteikt vienu uzraudzības un kontroles institūciju – Maksātnespējas kontroles dienestu un virzīt attiecīgus grozījumus Novēršanas likumā;
  2. Stiprināt Maksātnespējas kontroles dienesta kapacitāti uzraudzības pasākumu veikšanai;
  3. Turpināt veikt preventīvus uzraudzības pasākumus administratoriem (informatīvo materiālu izstrāde, bezmaksas informatīvo pasākumu organizēšana, rīcības nepareizības izskaidrošana);
  4. Izglītot administratora amata pretendentus par Novēršanas likuma prasību izpildi;
  5. Izvērtēt iespējas, kā veicināt Novēršanas likuma subjektiem informācijas pieejamību par patieso labuma guvēju attiecībā uz juridiskajām personām, kas ir reģistrētas ārvalstīs;
  6. Veikt grozījumus normatīvajā regulējumā, lai no kredītiestādēm iegūtā informācija par parādnieka darījumiem trīs gadu periodā pirms maksātnespējas procesa pasludināšanas būtu administratoriem pieejama bez maksas.

NRA 2023 pieejams Finanšu izlūkošanas dienesta mājaslapā.

 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 272 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties