31. Maijs 2024 13:23
Jaunumi
Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumam 19 gadi

Valsts nodrošinātās juridiskā palīdzības likums jau 19 gadus regulē valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības kā valsts garantētā pakalpojuma saņemšanu. Tas nodrošina atbalstu tiesiski vismazāk aizsargātajai un sociāli jūtīgākajai sabiedrības daļai – maznodrošinātām vai trūcīgām personām, kuras atrodas valsts vai pašvaldības apgādībā, kā arī personām, kuras pēkšņi nonākušas tādā situācijā un materiālajā stāvoklī, kas tām liedz nodrošināt savu tiesību aizsardzību. Īpaši atzīmējams, ka juridiskā palīdzība tiek nodrošināta personām, kuras cieš no vardarbības ģimenē, tā nodrošinot atbalstu vardarbībā cietušajām personām.

Atbildīgā iestāde par juridiskās palīdzības sniegšanas kārtību ir Tiesu administrācija. Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības sistēmas pastāvēšanas laikā ir notikuši būtiski pilnveides procesi, tāpat ir modernizēta iestādes darbība ar jaunāko informācijas tehnoloģiju rīku ieviešanu, kā arī tiek plānoti turpmāki attīstības virzieni, tai skaitā E-lietas platformā.

Pagājušajā gadā saņemti 1260 valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības pieprasījumi, pieaugot pieprasījumu skaitam, salīdzinot ar iepriekšējiem periodiem. Lai nodrošinātu kvalitatīvu juridiskās palīdzības nodrošināšanu civillietās, noteikta veida administratīvajās lietās un Satversmes tiesas procesā, tiek slēgti līgumi ar juridiskās palīdzības sniedzējiem par pakalpojuma nodrošināšanu visā Latvijas teritorijā. Šobrīd ar Tiesu administrāciju juridiskās palīdzības līgumi ir noslēgti ar 100 juridiskās palīdzības sniedzēju – 77 zvērinātiem advokātiem, 22 juristiem un 1 augstskolu.

Valsts nodrošināto juridisko palīdzību var saņemt:

  • Civillietās (ģimenes strīdos, dzīvokļa un apsaimniekošanas jautājumos, lietās sakarā ar saistību nepildīšanu, zaudējumu piedziņu, kopīpašuma sadali vai lietošanas kārtības noteikšanu u. c.);
  • Noteikta veida administratīvajās lietās (bāriņtiesas lēmuma pārsūdzībai sakarā ar bērna tiesību un tiesisko interešu aizsardzību, vēršoties Tiesu administrācijā, pārsūdzības procedūrās patvēruma piešķiršanas un izraidīšanas jomā, administratīvajās lietās tiesā, kas, pamatojoties uz tiesas (tiesneša) lēmumu, Administratīvā procesa likumā noteiktajā gadījumā un kārtībā atzītas par sarežģītām);
  • Satversmes tiesas procesā (sākotnēji ar konstitucionālo sūdzību vēršoties Satversmes tiesā, kur pieņemts lēmums par atteikšanos ierosināt lietu juridiskā pamatojuma neesamības vai nepietiekamības dēļ);
  • Kriminālprocesos (juridiskās palīdzības saņemšanai vēršoties pie kriminālprocesa virzītāja (izmeklētāja, prokurora vai tiesneša)).

Tiesu administrācijas viens no attīstības virzieniem ir sākotnējās (agrīnās) juridiskās palīdzības ikvienam iedzīvotājam sistēmas izveide, personu loka paplašināšana, attīstot daļējās juridiskās palīdzības sistēmu civiltiesisku (ne tikai advokātu civilprocesa lietās) strīdu risināšanai, tādējādi sniedzot valsts nodrošināto juridisko palīdzību personu grupām, kuras ir identificējamas kā mazaizsargātas un pakļautas lielākam riskam nespēt efektīvi aizsargāt un aizstāvēt savas tiesības.

 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 273 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties