Šā raksta mērķis ir darīt zināmu plašākai sabiedrībai tās tiesiskās atziņas, kas iekļautas vairākos Administratīvās apgabaltiesas nolēmumos jautājumā par tiesiskās paļāvības principa izpratni. Minētais tiesību princips izvēlēts divu iemeslu dēļ. Pirmkārt, tas uzskatāms par vienu no administratīvā procesa fundamentiem. Otrkārt, šīs atziņas ir svarīgas valsts pārvaldes iestādēs strādājošajām personām, kas ikdienas darbā nonāk saskarē ar privātpersonām.
Daži aspekti tiesiskās paļāvības principa izpratnē
Mg.iur. Aldis Laviņš, Administratīvās apgabaltiesas priekšsēdētājs,
Dipl.iur. Ilze Kramiņa, Administratīvās apgabaltiesas priekšsēdētāja palīdze
Foto: Arnis Blumbergs | Foto: no personiskā arhīva |
[1] Administratīvā procesa likuma (turpmāk – APL) tekstā ir ietverti dažādi tiesību principi. Tiesību principu pozitivizēšana normatīvo aktu tekstos nav obligāta, taču atsevišķos gadījumos tā ir vēlama, jo īpaši tiesību sistēmai, kura pārdzīvo straujas pārmaiņas, pārejot no tiesību sistēmas, kas piederīga sociālistisko tiesību lokam, uz sistēmu, kas atbilst Rietumu tiesību lokam. Tas dod iespēju ātrāk un sekmīgāk pabeigt tiesību sistēmas transformācijas posmu, it īpaši tiesību piemērošanas aspektā. Pozitivizējot tiesību principus, pirmkārt, tiek veicināta tiesību piemērotāju plašāka izpratne par tādu tiesību avotu kā tiesību principi, otrkārt, normatīvajos aktos ietvertie principi noteiktā apjomā tiek definēti, un līdz ar to konkrēto tiesību principu saturs kļūst skaidrāks tiesību piemērotājam. Atvasināt tiesību principus no atsevišķām tiesību normām vai atpazīt tos no Satversmē ietvertā regulējuma pavisam nav vienkāršs uzdevums. Tiesību principu pozitivizācija ievērojami atvieglo tiesību piemērotājam ikdienas darbā precīzāk piemērot tiesības.
[2] Vienlaikus jāatzīst, ka tiesību principi normatīvo aktu tekstos tomēr tiek definēti ļoti vispārīgi un to saturs ir jāatklāj, papildus apgūstot juridisko literatūru, kā arī nacionālo un Latvijas tiesību sistēmai radniecīgu ārvalstu tiesu judikatūru. Bieži ir gadījumi, kad administratīvo lietu dalībnieki rakstveida vai mutiskajos paskaidrojumos tiesas sēdēs atsaucas uz virkni APL minēto principu, īsti neizprotot to saturu, bet cerot, ka gan jau kāds no minētajiem principiem attieksies arī uz viņa gadījumu. Savukārt tiesību piemērotāju uzdevums ir argumentēt, kāpēc tas vai cits princips konkrētajā lietā ir vai nav piemērojams. Lai to izdarītu, tiesību piemērotājam ir jāzina šo principu saturs.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.