Viens no nozīmīgākajiem Amerikas Savienoto Valstu (ASV) mūsdienu sabiedrības dzīves notikumiem, par ko kaismīgi debatē gan televīzijā, gan presē, gan akadēmiskajās aprindās, ir jaunu ASV Augstākās tiesas tiesnešu iecelšana amatā. Kāpēc tiesnešu iecelšanas procesam ir tik liela nozīme, un kāpēc tas pārvēršas par politisku cīņu?
Foto: no personiskā arhīva |
Viens no nozīmīgākajiem Amerikas Savienoto Valstu (ASV) mūsdienu sabiedrības dzīves notikumiem, par ko kaismīgi debatē gan televīzijā, gan presē, gan akadēmiskajās aprindās, ir jaunu ASV Augstākās tiesas tiesnešu iecelšana amatā. Kāpēc tiesnešu iecelšanas procesam ir tik liela nozīme, un kāpēc tas pārvēršas par politisku cīņu?1 Šis raksts tapis, lai rastu atbildi uz šiem jautājumiem. Turklāt jāprecizē, ka šis nav raksts par ASV Augstākās tiesas struktūru vai šīs tiesas darbības principiem un tas nekādā gadījumā nepretendē uz šīs tiesas darba nopietnu vai visaptverošu analīzi.
Iesākumā par to, ko paredz ASV 1787.gada Konstitūcija. Saskaņā ar klasisko varas dalīšanas principu Konstitūcija likumdevēja varu uzticēja Kongresam (ko veido Senāts un Pārstāvju palāta), izpildvaru – prezidentam, bet tiesu varu – tiesām. Attiecībā uz Augstāko tiesu Konstitūcijas IIIpanta 1.sadaļā noteikts: “Amerikas Savienotajās Valstīs tiesu vara pieder Augstākajai tiesai [..]”2. Tiesas sastāvā ir deviņi tiesneši. Tiesnešu kandidatūras izvirza valsts prezidents, “balstoties uz Senāta ieteikumiem un saņemot tā piekrišanu”3 (IIpanta 2.sadaļa). Tomēr praksē Senāts vienīgi pauž piekrišanu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.