26. Marts 2008 /NR. 12 (517)
Skaidrojumi. Viedokļi
Personas atbrīvošana no kriminālatbildības, no soda
vai no soda izciešanas
Prof. Dr.iur.
Valentija Liholaja
LU Juridiskās fakultātes
Krimināltiesisko zinātņu katedras vadītāja 

Likumdevējs Krimināllikumā (turpmāk KL) un Kriminālprocesa likumā (turpmāk KPL) paredz gadījumus un kārtību, kādā personas, kuras izdarījušas noziedzīgu nodarījumu, var tikt atbrīvotas no kriminālatbildības, no soda vai no soda izciešanas. Šā raksta mērķis ir analizēt atsevišķus problēmjautājumus, kas vērojami praksē, piemērojot šos krimināltiesību institūtus, kā arī izteikt dažus ierosinājumus, kas, pēc autores domām, veicinātu pareizu un efektīvu Krimināllikuma normu piemērošanu un krimināltiesisko attiecību taisnīgu noregulējumu, kas ir KPL 1. pantā definētais Kriminālprocesa likuma mērķis.

Par personas atbrīvošanu no kriminālatbildības

KL 58. panta pirmajā līdz trešajā daļā ir noteikts, ka no kriminālatbildības var atbrīvot personu:

1) kas izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, kuram gan ir šajā likumā paredzētā nodarījuma pazīmes, bet ar kuru nav radīts tāds kaitējums, lai vajadzētu piespriest kriminālsodu;

2) kas izdarījusi kriminālpārkāpumu vai mazāk smagu noziegumu, ja ir izlīgums ar cietušo vai viņa pārstāvi;

3) kura palīdzējusi atklāt citas personas izdarītu smagu vai sevišķi smagu noziegumu, kas ir smagāks vai bīstamāks par šīs personas izdarīto nodarījumu, ar atrunu, ka šis nosacījums nav piemērojams personām, kuras tiek sauktas pie kriminālatbildības par sevišķi smagiem noziegumiem.

Plašāk analizējot tikai vienu no šiem nosacījumiem, kas saistīts ar izlīgumu ar cietušo vai viņa pārstāvi, vispirms vēlos norādīt uz šā panta ceturtajā daļā noteikto, ka personu no kriminālatbildības var atbrīvot arī Krimināllikuma Sevišķajā daļā īpaši paredzētajos gadījumos. Tādi gadījumi ir minēti četros Krimināllikuma pantos. Pirmkārt, KL 235. pants – ja persona labprātīgi nodevusi bez attiecīgas atļaujas izgatavotu, iegādātu, nēsātu vai glabātu šaujam­ieroci, šaujamieroča munīciju, lielas enerģijas pneimatisko ieroci, sprāgstvielu vai spridzināšanas ietaisi vai bez attiecīgas atļaujas izgatavotu gāzes pistoli (revolveri) vai tās munīciju. Otrkārt, KL 254. pants – ja persona labprātīgi nodevusi narkotiskās vai psihotropās vielas vai labprātīgi paziņojusi par to iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu vai pārsūtīšanu. Treškārt, KL 303. pants – par atteikšanos dot liecību, ja persona ir aizdomās turētā vai apsūdzētā saderinātais, laulātais, vecāki, bērni, brāļi vai māsas, vecvecāki vai mazbērni. Ceturt­kārt, KL 324. pants – ja persona, kura devusi kukuli, pēc tā labprātīgi paziņo par notikušo vai ja kukulis šai personai izspiests, vai ja persona, kura kukuli piedāvājusi vai bijusi kukuļošanas starpnieks vai atbalstītājs, labprātīgi paziņo par notikušo.

Paši atbrīvošanas nosacījumi ir formulēti skaidri, taču KL 58. panta ceturtajā daļā un minētajos Krimināllikuma Sevišķās daļas pantos ir kāda būtiska pretruna, kas, vismaz teorētiski, var radīt zināmas neskaidrības. Proti, kā jau minēts, KL 58. panta ceturtajā daļā ir norāde uz to, ka KL Sevišķajā daļā īpaši paredzētajos gadījumos personu var atbrīvot no kriminālatbildības, savukārt KL 254. pantā norādīts, ka persona tiek atbrīvota no kriminālatbildības, KL 303. pantā – tajā minētās personas no kriminālatbildības atbrīvojamas, KL 235.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties