30. Septembris 2008 /NR. 37 (542)
Skaidrojumi. Viedokļi
Par kriminālistikas priekšmetu
3
Dr. habil. iur.
Reinhards Dombrovskis
Baltijas Starptautiskās akadēmijas emeritēts profesors 

Kaut gan kriminālistika kā zinātne izveidojusies apmēram pirms simt divdesmit gadiem, līdz šim laikam starp zinātniekiem nav vienotības par tās priekšmetu. Par šo jautājumu kriminālistikā izteikti visdažādākie viedokļi. Latvijas kriminālisti parasti par nozīmīgākajiem uzskata krievu kriminālistu izteiktus viedokļus, un tiešām – krievu kriminālistu darbos vispilnīgāk aplūkoti kriminālistikas teorētiskie pamati, kaut gan arī starp viņiem dažos jautājumos nav vienotības.

Pirmajā kriminālistikas mācību grāmatā kriminālistikā Latvijā, kas iznākusi 1978. gadā, tās autors docents Igors Indulēns1 pievienojas Maskavas profesora A. Vinberga viedoklim, ka kriminālistikas priekšmets ir kriminālistiskie paņēmieni (tehniskie un taktiskie) un metodes krimināllietu apstākļu pierādīšanā.2 Šādā izpratnē vajadzētu nodalīt divus elementus: kriminālistikas priekšmetu veido, pirmkārt, paņēmieni un, otrkārt, šie paņēmieni pēc būtības ir pierādīšana.

Krievijā vēlāk uzvarēja cits viedoklis par zinātnes priekšmetu. Pēc profesora R. Belkina domām, zinātnes priekšmetu veido nevis paņēmieni, bet likumsakarības. Pie tam R. Belkins apgalvoja, ka šīs likumsakarības ir pierādīšanas likumsakarības.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
3 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
students
30. Septembris 2008 / 13:09
0
ATBILDĒT
kriminālistikas lekcijas pie Dombrovska kunga bija perfektas. docentu Indulēnu un profesoru Kavalieri pazinām kā ģimenes draugus
par diskusiju kulturu
30. Septembris 2008 / 12:49
0
ATBILDĒT
Kapec Latvija zinatniskas diskusijas tiek uztvertas tik personigi? Vai virsmerkim nebutu jabut tiesibu zinatnes attistibai, jaunu tezu veicinasanai, teorijas veidosanai, tiesibu normu pareizai interpretesanai un piemerosanai? Vairums autoru, diemzel, vairak koncentrejas uz savu ego un seko principam: ja tu neesi ar mani, tad tu esi pret mani. Jebkada diskusija tiek nonivileta lidz personiskajam limenim un zinatne paliek otraja plana.

Zel, ka cienijamais profesors sevi parada tik smiekliga gaisma.
Antons
30. Septembris 2008 / 12:38
0
ATBILDĒT
Vajadzētu gan atvainoties
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties