30. Septembris 2008 /NR. 37 (542)
Skaidrojumi. Viedokļi
Jusque datum sceleri
Aloizs Vaznis
zvērināts advokāts 

Starptautiskajā paktā par pilsoniskajām un politiskajām tiesībām, kas pieņemts un atklāts parakstīšanai, ratifikācijai un piemērošanai ar ANO Ģenerālās asamblejas rezolūciju 2200 (XXI) 1966. gada 16. decembrī un stājies spēkā 1976. gada 23. martā, 17. pantā noteikts: "Nedrīkst patstāvīgi vai nelikumīgi iejaukties neviena personiskajā, ģimenes dzīvē, pārkāpt dzīvokļa neaizskaramību vai korespondences noslēpumu vai nelikumīgi apdraudēt viņa godu un reputāciju. Katram ir tiesības uz likuma aizsardzību pret šādu iejaukšanos vai apdraudējumiem."

Atbilstoši tam Latvijas Republikas Satversmes 96. pants nosaka: "Ikvienam ir tiesības uz privātās dzīves, mājokļa un korespondences neaizskaramību." Tomēr personai ir pienākumi pret sabiedrību un tai ir jāsamierinās ar viņas brīvību ierobežojumiem likumā noteiktajos gadījumos. Satversmes 116. pants paredz, ka leģitīms mērķis personas pamattiesību ierobežošanai ir, lai aizsargātu citu cilvēku tiesības, demokrātisko valsts iekārtu, sabiedrības drošību, labklājību un tikumību.

Satversmes vispārīgo, deklaratīvo normu konkretizē Kriminālprocesa likums, kurā ir iekļauts īpašs 12. pants "Cilvēktiesību garantēšana". Šī panta 3. punkts noteic, ka pārkāpt korespondences un sakaru līdzekļu noslēpumu drīkst vienīgi ar izmeklēšanas tiesneša piekrišanu. Tātad cilvēktiesības Latvijā tiek aizsargātas un nodrošinātas, veicot tikai tās speciālās izmeklēšanas darbības, kas notiek kriminālprocesa ietvaros, Kriminālprocesa 218. panta kārtībā. Tiktāl viss būtu skaidrs un nekas nebūtu iebilstams.

Satraukumu rada kas cits. Rupji cilvēktiesību pārkāpumi, ko pēdējā laikā īsteno prokuratūra. Izmeklētāji, kas bieži vien ir prokurori, nepamatoti var iesaldēt jūsu bankas kontu, tādējādi sagraujot uzņēmējdarbību; viņi var fabricēt pierādījumus, lai jums ieslodzījumā būtu jāpavada desmitiem gadu; viņi var iebiedēt lieciniekus.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties