24. Februāris 2009 /NR. 8 (551)
Skaidrojumi. Viedokļi
Rekviēms godam
19
Dr.iur
Valentija Liholaja
LU Juridiskās fakultātes profesore 

Kā skaidrots svešvārdu vārdnīcā, vārdam "rekviēms" (lat. val. – requiem, no requier – miers) ir divas nozīmes: 1) katoļu aizlūgums par mirušo; 2) dziļu sāpju caurausts skaņdarbs korim, solistiem un orķestrim.1 Un, lai arī stāsts nebūs nedz par kādu aizgājēju, nedz muzikālu skaņdarbu, šo virsrakstu izvēlējos apzināti, jo nobeigumam tuvojas ofensīva pret goda krimināltiesisko aizsardzību, kas bija izvērsta vairāku gadu garumā, un gods kā ar Krimināllikumu aizsargāta interese, visticamāk, tiks "norakts", bet tas izraisa dziļu neizpratni par to, kas mūsu valstī notiek ar tiesību jaunradi.

Un pamats tam ir nesen publiskotā informācija,2 ka 15. janvārī Valsts sekretāru sanāksmē tika izsludināti vairāki grozījumi Krimināllikumā (KL), ko daļēji citēju: "Personas goda un cieņas aizsardzība ir paredzēta gan krimināltiesiskā, gan civiltiesiskā kārtībā, un persona varēs izvēlēties (mans izcēlums, jo tālākais rādīs pretējo – nevarēs), kādā kārtībā aizstāvēt savas tiesības. Nereti persona izvēlas aizstāvēt savas tiesības krimināltiesiskā kārtā tikai tādēļ, lai pret personu, kura it kā aizskārusi personas godu un cieņu, tiktu uzsākts kriminālprocess. Lai risinātu normu dublēšanos attiecībā uz personas goda un cieņas aizsardzību Krimināllikumā un Civillikumā, izstrādāti priekšlikumi izslēgt no KL atbildību par goda aizskaršanu. Proti, KL paredzēts izslēgt 156. pantu "Goda aizskaršana", kā arī izslēgt KL 158. pantu "Goda aizskaršana un neslavas celšana masu saziņas līdzeklī", bet regulējumu par neslavas celšanu plašsaziņas līdzeklī pārnest uz KL 157. pantu "Neslavas celšana". Tādējādi KL tiktu saglabāts viens pants, kas noteiktu atbildību par neslavas celšanu un neslavas celšanu plašsaziņas līdzeklī."

Diskusija par personas goda un cieņas krimināltiesiskās aizsardzības reglamentāciju aizsākās jau 2002. gada 1. oktobrī, un tās ierosinātāji bija preses pārstāvji, tajā iesaistījās cilvēktiesību un krimināltiesību speciālisti, par to sprieda Latvijas Republikas Satversmes tiesa. Savu redzējumu par diskutējamo jautājumu, uzskatot, ka Krimināllikumā jāsaglabā normas, kurās paredzēta atbildība par personas goda un cieņas aizskārumu, "Jurista Vārdā" jau vairākkārt esmu izteikusi,3 tāpēc šoreiz tēžu veidā neliels retrospektīvs atskats uz notikumiem ap Krimināllikuma normām, kurās bija un vēl pašlaik ir noteikta atbildība par personas goda un cieņas aizskārumu, kam un kāpēc tas bija un ir vajadzīgs, kas no tā iegūs un kas zaudēs, daļēji izmantojot gan savus, gan arī citu "goda aizstāvju" iepriekš paustos argumentus.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
19 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
miauu
26. Februāris 2009 / 12:46
0
ATBILDĒT
Liels paldies Steņkam Razinam par profesionālo un dziļo komentāru. Patiesībā Jūs perfekti esat atbildējis uz autores rakstā uzdoto jautājumu: "kāpēc jāatsakās arī no kriminālatbildības par goda aizskaršanu, kam personīgi loģisku izskaidrojumu tā arī neesmu atradusi". Šeit nu ir tas loģiskais izskaidrojums! Paldies.
collin> Steņka Razins
26. Februāris 2009 / 08:54
0
ATBILDĒT
Paldies par saturīgajiem komentāriem, arī man tie deva vielu padomāt.
Steņka Razins
26. Februāris 2009 / 01:31
0
ATBILDĒT
Vispār jāsaka, ka raksta autore – prof. Liholaja – nesaprot vienu ļoti svarīgu lietu. Viņa raksta par goda un cieņas krimināltiesisko aizsardzību tā, it kā runa būtu par jebkuŗu citu KL aizsargātu vērtību: dzīvību, ķermenisko integritāti, dzimumneaizskaŗamību, īpašuma tiesībām utt. Taču tas ir nepareizi! Panti par goda aizskaršanu un neslavas celšanu atšķiŗas no pārējo normu absolūtā vairākuma ar to, ka to piemērošanas gaitā rodas kolīzija starp divām pamattiesībām (cietušā tiesībām uz godu un cieņu un apsūdzētā izteiksmes brīvību), un šīs kolīzijas atrisināšanai ir jāsauc talkā samērīguma kritērijs.

Es domāju, ka visi man piekritīs: lietā par slepkavību nav kolīzijas starp cietušā tiesībām uz dzīvību un slepkavas "tiesībām" nonāvēt. Lietā par izvarošanu nav kolīzijas starp cietušā dzimumneaizskaŗamību un varmākas "tiesībām" apmierināt dzimumtieksmi. Tāpat zādzības lietā nav kolīzijas starp cietušā īpašumtiesībām un zagļa "tiesībām" iegūt svešu mantu. Bet lietā par neslavas celšanu gan rodas skaidra kolīzija starp vienas personas tiesībām uz goda un cieņas aizsardzību un otras personas vārda brīvību.

Šķiet, ka to autore nesaprot. Ja viņa to saprastu, tad viņa rīkotos konsekventāk: aizstāvot kriminālatbildību par goda un cieņas aizskāŗumiem, iestātos arī par to, lai tiktu paredzēta kriminālatbildība par izteiksmes brīvības pārkāpšanu, – vai ne?
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 16
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties