Ar grozījumiem tiek ieviestas divas Eiropa Savienības regulas: Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 12. decembra Regula (EK) Nr. 1896/2006, ar ko izveido Eiropas maksājuma rīkojuma procedūru,1 (turpmāk – Maksājuma rīkojuma regula) un Eiropas Parlamenta un Padomes 2007. gada 11. jūlija Regula (EK) Nr. 861/2007, ar ko izveido Eiropas procedūru maza apmēra prasībām2 (turpmāk – Maza apmēra prasību regula).
Līdzšinējie Eiropas Savienības instrumenti tiesiskās sadarbības jomā civillietās regulēja tikai atsevišķus procesuālo tiesību jautājumus – jurisdikciju, spriedumu atzīšanu un izpildi pārrobežu lietās, sadarbību starp dalībvalstu tiesu iestādēm.3 Šīs regulas ir īpašas ar to, ka ievieš autonomu procesuālo kārtību, sākot ar pieteikuma sagatavošanu un iesniegšanu un noslēdzot ar izpildes procesa jautājumiem. Kaut arī regulas ir tieši piemērojamas,4 tās neparedz risinājumu jebkuram civilprocesuāla rakstura jautājumam, kas var rasties konkrētajā procedūrā. Civilprocesa likums ir piemērojams tajos jautājumos, kur regulas normas atstāj jautājuma risināšanu dalībvalstu nacionālo normu ziņā vai arī uzliek par pienākumu nodrošināt atsevišķu normu piemērošanu tieši ar nacionālajām normām.5 Tieši ar atsevišķiem šādiem mijiedarbības un ieviešanas jautājumiem ir saistīti grozījumi. Tomēr, lai varētu runāt par konkrētajiem šajā sakarā veiktajiem grozījumiem Civilprocesa likumā, īsi ir jāapskata šo regulu galvenie principi.
Abām regulām ir daudz kopīga. Pirmkārt, tās ir piemērojamas tikai pārrobežu lietās, proti, tādās lietās, kur vismaz viena lietas dalībnieka pastāvīgā dzīvesvieta (domicils) nav tiesvedības dalībvalstī. Latvijā šādu pārrobežu civillietu ir daudz.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.