3. Marts 2009 /NR. 9 (552)
Skaidrojumi. Viedokļi
Eiropas procedūru piemērošanas jautājumi
Mg.iur.
Dagnija Palčevska
Tieslietu ministrijas Civiltiesību departamenta
Starptautisko privāttiesību nodaļas vadītāja 

Ar grozījumiem tiek ieviestas divas Eiropa Savienības regulas: Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 12. decembra Regula (EK) Nr. 1896/2006, ar ko izveido Eiropas maksājuma rīkojuma procedūru,1 (turpmāk – Maksājuma rīkojuma regula) un Eiropas Parlamenta un Padomes 2007. gada 11. jūlija Regula (EK) Nr. 861/2007, ar ko izveido Eiropas procedūru maza apmēra prasībām2 (turpmāk – Maza apmēra prasību regula).

Līdzšinējie Eiropas Savienības instrumenti tiesiskās sadarbības jomā civillietās regulēja tikai atsevišķus procesuālo tiesību jautājumus – jurisdikciju, spriedumu atzīšanu un izpildi pārrobežu lietās, sadarbību starp dalībvalstu tiesu iestādēm.3 Šīs regulas ir īpašas ar to, ka ievieš autonomu procesuālo kārtību, sākot ar pieteikuma sagatavošanu un iesniegšanu un noslēdzot ar izpildes procesa jautājumiem. Kaut arī regulas ir tieši piemērojamas,4 tās neparedz risinājumu jebkuram civilprocesuāla rakstura jautājumam, kas var rasties konkrētajā procedūrā. Civilprocesa likums ir piemērojams tajos jautājumos, kur regulas normas atstāj jautājuma risināšanu dalībvalstu nacionālo normu ziņā vai arī uzliek par pienākumu nodrošināt atsevišķu normu piemērošanu tieši ar nacionālajām normām.5 Tieši ar atsevišķiem šādiem mijiedarbības un ieviešanas jautājumiem ir saistīti grozījumi. Tomēr, lai varētu runāt par konkrētajiem šajā sakarā veiktajiem grozījumiem Civilprocesa likumā, īsi ir jāapskata šo regulu galvenie principi.

Abām regulām ir daudz kopīga. Pirmkārt, tās ir piemērojamas tikai pārrobežu lietās, proti, tādās lietās, kur vismaz viena lietas dalībnieka pastāvīgā dzīvesvieta (domicils) nav tiesvedības dalībvalstī. Latvijā šādu pārrobežu civillietu ir daudz.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties