3. Marts 2009 /NR. 9 (552)
Skaidrojumi. Viedokļi
Starptautiskā civilprocesuālā sadarbība
Mg.iur.
Irēna Kucina
LU Juridiskās fakultātes lektore un doktorante 

Starptautiskā civilprocesuālā sadarbība dokumentu izsniegšanā un pierādījumu iegūšanā mūsdienās nav iedomājama bez starptautisko līgumu,1 Eiropas Savienības normu2 un nacionālo normu paralēlās piemērošanas. Tāpēc sakārtots un pārskatāms nacionālais regulējums ļauj efektīvi piemērot starptautisko līgumu un Eiropas Savienības normas, kas nereti atstāj vairākus jautājumus papildināšanai vai ieviešanai ar nacionālo normu noteikumiem.

Līdz šim Civilprocesa likums (CPL) starptautiskās civilprocesuālās sadarbības dokumentu izsniegšanā un pierādījumu iegūšanā nav bijis atbilstošs, lai nodrošinātu pietiekami efektīvu un atbilstošu starptautisko un Eiropas Savienības (ES) instrumentu piemērošanu. Piemēram, CPL 652. pants par tiesiskās palīdzības lūgumu par procesuālo darbību veikšanu, par tiesas un ārpustiesas dokumentu nosūtīšanu un izpildi Latvijā, kā arī šādu lūgumu nosūtīšanu ārvalstu tiesām ir pārāk vispārīgs, jo paredz tikai to, ka šādus lūgumus izpilda vai nosūta saskaņā ar Latvijas Republikas saistošiem starptautiskajiem līgumiem, ES tiesību normām un CPL. Arī CPL 56. panta astotā daļa par pavēstes nosūtīšanu personai, kura dzīvo ārvalstī, ar Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas starpniecību ir zaudējusi savu aktualitāti, jo kārtību, kādā izsniedz dažādus ar tiesvedības procesu saistītus dokumentus personām, kas dzīvo ārvalstīs, paredz starptautisko līgumu un ES regulējums. Šobrīd pavēstes nosūtīšana ar Ārlietu ministrijas starpniecību ir iespējama tikai tajos gadījumos, ja persona dzīvo citā valstī, nevis ES dalībvalstī, vai tajā valstī, ar kuru Latvijai nav starptautiska līguma.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties