12. Maijs 2009 /NR. 19 (562)
Skaidrojumi. Viedokļi
Kapitālsabiedrības valdes loceklis nav darbinieks
10
Mg.iur
Sigita Kravale
zvērinātu advokātu biroja
"Liepa, Skopiņa /BORENIUS" juriste 

2009. gada 10. marta žurnālā "Jurista Vārds" publicēts Vitas Libertes viedoklis par tiesiskajām attiecībām starp kapitālsabiedrību un valdes locekli un strādājošu grūtnieču aizsardzību.1 Gan minētajā publikācijā izteiktais kategoriskais viedoklis, ka Augstākās tiesas (AT) Senāta līdzšinējā Darba likuma un Komerclikuma interpretācija pārkāpj Eiropas Savienības normatīvos aktus, gan plašā juristu diskusija2 par jautājumiem, kas saistīti ar tiesiskajām attiecībām starp kapitālsabiedrību un tās valdes locekli, pamudināja šī raksta autori izteikt savu, atšķirīgu viedokli. Autore uzskata, ka ir būtiskas atšķirības starp darbinieku Darba likuma izpratnē un kapitālsabiedrības valdes locekli (pat gadījumā, ja valdes loceklis tiek nodarbināts uz darba līguma pamata), un šo būtisko atšķirību dēļ likumsakarīgi Latvijā ir noteikta arī atšķirīga aizsardzības pakāpe, tai skaitā pret tiesisko attiecību izbeigšanu, kas pilnībā atbilst gan Eiropas Savienības tiesībās nostiprinātajiem pamatprincipiem, gan citās Eiropas Savienības dalībvalstīs pastāvošajam normatīvajam regulējumam un tiesu praksei.

Latvijas normatīvais regulējums un Senāta prakse

Augstākās tiesas Plēnuma un tiesu prakses vispārināšanas daļas sastādītajā tiesu prakses apkopojumā "Par likumu piemērošanu, izšķirot tiesās strīdus, kas saistīti ar darba līguma izbeigšanos vai grozīšanu" atspoguļota Senāta konsekventi vairākos spriedumos paustā nostāja un norādīts: "Darba līguma noslēgšana ar valdes locekļiem neatceļ Komerclikuma normu piemērošanu tiem. Šīm attiecībām ir piemērojamas Darba likuma normas, ciktāl Komerclikumā kā speciālā likumā attiecībā pret valdes locekļiem nav noteikts citādi. Tā kā Komerclikums nosaka valdes locekļu ievēlēšanas un atsaukšanas kārtību, Darba likuma noteikumi šajā gadījumā, kas attiecas uz valdes locekļu atsaukšanu, nav piemērojami, līdz ar to valdes locekļus var atsaukt no amata ar dalībnieku sapulces lēmumu (akciju sabiedrībās ar padomes lēmumu), neievērojot Darba likuma noteikumus par darba tiesisko attiecību izbeigšanu."3

Tādējādi Senāts apstiprina jau no Latvijas normatīvo aktu sistēmas izrietošu secinājumu, ka Latvijas likumdevējs ir skaidri nodalījis aizsardzības līmeni grūtniecei, kura tiek nodarbināta kā uzņēmuma darbiniece uz darba līguma pamata un darba devēja vadībā, un grūtniecei, kura ir kapitālsabiedrības valdes locekle.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
10 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Tomo
18. Maijs 2009 / 17:40
0
ATBILDĒT
Varbūt tāpēc, ka Liberte savu rakstu bija nopublicējusi arī delfos... :)

Nu neko, tagad jāgaida ziņa no Luksemburgas.
Ginta
18. Maijs 2009 / 17:35
0
ATBILDĒT
Diemžēl šis raksts autorei nepalīdzēja autorei panākt savu AT Senātā!
R
17. Maijs 2009 / 15:59
0
ATBILDĒT
Vajadzētu arī paskatīties savās tiesības prims 1940.g. Esmu parliecinats, ka atbildi atrast nebus gruti!:)
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 7
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties