26. Maijs 2009 /NR. 21 (564)
Tiesību prakse
Vai vispārējās jurisdikcijas tiesa var lemt par pašvaldības lēmuma tiesiskumu
4
Bc.iur.
Liene Pierhuroviča
LU Juridiskās fakultātes maģistrante 

Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamenta 2008. gada 4. jūnija spriedums lietā Nr. SKC–1761 ir interesants ar to, kā Senāts tajā pamatojis vispārējās jurisdikcijas tiesas kompetences robežu pārkāpšanu.

I. Lietas būtiskie apstākļi

Rīgas tiesas apgabala prokuratūra Jūrmalas pašvaldības un N.N. interesēs cēlusi prasību Rīgas apgabaltiesā pret Jūrmalas pilsētas domi, I.T., S.Š., A.T. un G.A. ar trešo personu valsts A/S "Latvijas Hipotēku un zemes banka" par lēmumu un darījumu atzīšanu par spēkā neesošiem, īres tiesisko attiecību, privatizācijas tiesību un īpašuma tiesību atzīšanu.

Prasītājs uzskatījis, ka atbildētāja I.T. pašvaldības dzīvokļu jautājumu risināšanas reģistrā ar dzīvokļu komisijas lēmumu reģistrēta prettiesiski, jo neesot ievēroti likuma "Par pašvaldību palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā" (likuma nosaukums kopš 2005. gada 25. janvāra – "Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā") noteikumi, tostarp 20. pants, saskaņā ar kuru par pašvaldības palīdzību izīrētās dzīvojamās telpas nav pārdodamas vai citādi atsavināmas to īrniekiem vai citām personām.

2002. gada 24. jūlijā Majoru namsaimniecības rajons noslēdzis dzīvokļa īres līgumu ar I.T., kura 2002. gada 22. septembrī iesniegusi privatizācijas pieteikumu dzīvokļa privatizācijai. Ar Jūrmalas pilsētas domes 2002. gada 9. oktobra lēmumu nolemts dzīvokli pārdot, un I.T. 2003. gada 9. jūnijā ar Jūrmalas dzīvojamo māju privatizācijas komisiju noslēgusi pirkuma līgumu, ar kuru privatizējusi dzīvokli. 2004. gada 15. aprīlī I.T. vērsusies pašvaldībā ar lūgumu atļaut nojaukt māju, kurā atrodas strīdus dzīvoklis.

Prokuratūra lūgusi tiesu atzīt par spēkā neesošu Jūrmalas pilsētas domes lēmumu par dzīvojamo telpu īres līguma noslēgšanu ar I.T.; atzīt par spēkā neesošu īres līgumu starp I.T. un Jūrmalas pašvaldības B/O "Jūrmalas namsaimnieks"; atcelt Jūrmalas pilsētas domes lēmumu par privatizācijas grafikā iekļauto dzīvokļu nodošanu privatizācijai u. c.

Ar Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģijas 2006. gada 28. jūnija spriedumu prasība noraidīta. Izskatījusi lietu sakarā ar Rīgas apgabala prokuratūras prokurora protestu, Latvijas Republikas Augstākās tiesas Civillietu tiesu palāta ar 2007. gada 19. oktobra spriedumu prasību apmierinājusi. Senāts apelācijas instances tiesas spriedumu atstājis negrozītu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Anonīms lietotājs
26. Maijs 2009 / 15:42
0
ATBILDĒT
Svērtenim un girl

Un kur tad ir Jūsu argumenti? Kaut kā komentārā neizdevās saskatīt:)
girl
26. Maijs 2009 / 15:15
0
ATBILDĒT
pilnīgi piekritu! :)
svērtenis
26. Maijs 2009 / 14:19
0
ATBILDĒT
ja šadu rakstu būtu sadzejojusi pārtikas tehnoloģiju stuente, tad vēl neko, bet juriste...?? .. hmm... nu nezinu gan...
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 1
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
VĒL ŠAJĀ TIESĪBU PRAKSĒ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties