28. Jūlijs 2009 /NR. 30 (573)
Tiesību prakse
Blakus sūdzības iesniegšana par atteikumu pieņemt prasības pieteikumu
24
Mg.iur.
Zane Sedlova
 

Šajā publikācijā sniegts komentārs par tiesu praksi saistībā ar Civilprocesa likuma 442. panta pirmās daļas piemērošanu attiecībā uz atteikumu pieņemt prasības pieteikumu bez lietas dalībnieka klātbūtnes.1

[1] 2008. gada 25. septembrī Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa pieņēma lēmumu par nokavēta procesuāla termiņa atjaunošanu blakus sūdzības iesniegšanai par atteikumu pieņemt pieteikumu izskatīšanai tiesā (materiāls Nr. 3-10/506/08). Minētais lēmums ir zīmīgs tālāk minēto iemeslu dēļ. Pirmkārt, tiesa vienlaikus piemēro divas tiesību tālākveidošanas metodes, t. i., teleoloģisko redukciju un analoģiju. Otrkārt, tiesa uz pašas pareizi izdarītiem secinājumiem kļūdaini veido lēmuma rezolutīvo daļu. Lai arī metodoloģijas ziņā Latvijā ir saglabājusies sociālistisko tiesību iezīme, tiek sagaidīts, ka likumu nepilnības tiks risinātas ar likuma grozījumu palīdzību, kas tiek uzskatīta par likumdevēja, nevis tiesību piemērotāja uzdevumu2 – lēmums efektīvi un principiāli parāda veidu, kā tiesību normu piemērotājs sakārto likuma robu.

[2] Likuma robu aizpildīšana civilprocesā, tāpat kā citās tiesību nozarēs, pamatojas galvenokārt uz tiesiskās vienlīdzības principu, taisnīguma prasību atšķirīgo nevērtēt vienādi, tiesiskās drošības principu un juridiskās obstrukcijas aizliegumu. Tas nozīmē, ka tiesību piemērotājs nav tiesīgs noraidīt lietu, novirzot to izšķiršanai likumdevējam, ja attiecīgajā gadījumā nav atrodama atbilstoša tiesību norma.3 Arī tiesu praksē ir atzīts, ka tiesnesim nav jāapstājas pie tiesību normas teksta,4 kļūstot par tās ķīlnieku. Nav šaubu, ka ierobežojumi tiesnesim ir šaurāki. Tiesnesis aizpilda klajumu likumā.5

[3] Tā kā pieteikums par dzīvojamās telpas īres līguma laušanu un izlikšanu tika izskatīts bez lietas dalībnieku klātbūtnes, tiesas lēmuma noraksts par atteikumu pieņemt pieteikumu izskatīšanai tiesā nosūtīts pieteicējai trešajā dienā pēc lēmuma pieņemšanas saskaņā ar Civilprocesa likuma (turpmāk – CPL)6 231.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
24 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Benediktam
3. Augusts 2009 / 14:30
0
ATBILDĒT
Jūsu piedāvātā panta interpretācija ir ārpus sistēmas.

Benedikts
30. Jūlijs 2009 / 16:21
0
ATBILDĒT
Neturpiniet rakstīt muļķības par tiesas nolēmumiem, izgudrojot savu procesuālo kārtību tiesā! Izlasiet vismaz APL 287.pantu. Tiesai ar likumu ir noteikts pienākums paziņot rakstveida procesā pieņemto tiesas lēmumu pa pastu bez jebkādām citām procesuālām darbībām.
Armands
30. Jūlijs 2009 / 16:07
0
ATBILDĒT
Procesuālajās tiesībās ir tāda fundamentāla tiesiskā un demokrātiskā valstī pašsaprotama patiesība, ka tiesas nolēmumu saņemšana un pārsūdzība vienmēr būs lietas dalībnieka tiesība. Līdz ar to nav saprotama Jūsu tēze \"ierasties pēc rakstveida procesā pieņemtā tiesas lēmuma ir iespēja (tiesība - aut.) nevis pienākums, bet šāda lēmuma pārsūdzēšanas termiņu sāk skaitīt no lēmuma pieņemšanas dienas, padarot šo iespēju (tiesību - aut.) par pienākumu\". Vai Jūs apgalvojat, ka ierasties (saņemt) pēc tiesas nolēmuma ir lietas dalībnieka pienākums, vai arī lietas dalībnieka pienākums ir pārsūdzēt tiesas nolēmumu?
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 21
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
VĒL ŠAJĀ TIESĪBU PRAKSĒ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties