27. Oktobris 2009 /NR. 43 (586)
Skaidrojumi. Viedokļi
Pārmērīgi līgumsodi
3
Tiesību prakses izvērtējums
Bac.iur.
Kristaps Mikoss
LU Juridiskās fakultātes maģistrants 

Šogad pieņemtie Civillikuma (CL) grozījumi1 apstiprina tiesu praksē jau atrasto formulu: tiesai, balstoties uz taisnīguma apziņu un vispārējiem tiesību principiem, ir tiesības pielīgto līgumsodu samazināt. Taču problēmas sagādā tas, ka, noskaidrojot, kas ir "taisnīgi" un "saprātīgi", līdzšinējā tiesu prakse vairāk atbilst likumdošanas, nevis tiesību tālākveidošanas procesam. Šajā rakstā uzsvars likts uz tiem tiesību prakses gadījumiem, kad jāsaskaras ar progresīvi pieaugošiem līgumsodiem, t. i., kad nevis pati likme, bet gan tās piemērošanas rezultāts tiesai ir izsaucis šaubas par līgumsoda apmēra pieļaujamību.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
ATVĒRT AR KODU
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
PIRKT 1 RAKSTU  /  5 RAKSTUS
piekļuves kods
ABONĒ 2021.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
3 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Subaru
3. Novembris 2009 / 14:22
0
ATBILDĒT
Viss ir baigi forši, bet pats autors problēmas risinājumu piedāvā vēl sarežģītāku, nekā tas ir pašlaik tiesību aktos un Senāta praksē. Secinājums, jo komplicētāks risinājums, jo labāk!!!

Vai nebūtu vienkāršāk noteikt konkrētus griestus līgumsodam, un tad lai tiesa vērtē šo griestu ietvaros, vai tas ir taisnīgs, samērīgs utt., nevis piedāvāt kaut kādu bezjēdzīgi sarežģītu formulu tiesību normas veidā.Samērīgums, nav tikai publisko tiesību princips, bet gan caurvij visus tiesu sistēmu un tiesības kā tādas, un spriedums var būt atbilstošs tiesību normām un principiem, ja tas atbilst visiem tiesību principiem kopumā, tai skaitā samērīguma principam....!!!!
A.S.
29. Oktobris 2009 / 09:02
1
ATBILDĒT
Viens no labākajiem rakstiem par privāttiesību jautājumiem pēdējo pāris gadu laikā. Patīkami redzēt jauna profesionāļa dzimšanu :) Autors gan savā analīzē nav ņēmis verā to, ka ir arī tādi gadījumi, kad līgumsodam ir ne tik daudz kompensējošs, cik ļoti izteikts disciplinējošs mērķis, turklāt līdzējam nav nekādas problēmas to samaksāt
Anonymus
28. Oktobris 2009 / 17:46
1
ATBILDĒT
Ļoti labi izpētīts jautājums, pamatīga argumentācija.
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties