Ekonomiskā krīze visās jomās ievieš korekcijas. Dažas vērstas uz kopīga labuma sasniegšanu, dažas – uz šauru interešu apmierināšanu. Tomēr ir briesmīgi, ja rūpes par savu mazo biznesu notiek uz pamattiesību rēķina. Pamattiesības nav un nevar kļūt par tādu preci kā konservi un kleitas, ko var brīvi pirkt un pārdot. Valsts uzdevums ir gādāt par tām. Ja valsts negrib vai nespēj nodrošināt personas pamattiesības, tad rodas jautājums par attaisnojumu valsts eksistencei. Pat mežonīgākajos liberālisma apstākļos nav iedomājama atteikšanās no pamattiesībām, lai uz to rēķina iedzīvotos atsevišķa personu grupa.
Šajā reizē ir stāsts par Satversmes 90. pantā ietvertajām pamattiesībām. Bez tiesībām zināt normatīvajos aktos noteiktās tiesības ikvienam ir arī tiesības zināt likumu skaidrojumus un tiesu prakses atziņas. Konstitucionāla vērtība demokrātiskā tiesiskā valstī ir arī personas iespējām piedalīties un pielikt savu roku, lai uzlabotu likumus un to piemērošanu. Tomēr daži uzskata, ka uz šīm tiesībām iespējams pelnīt. Tāpēc ierosināts, lai valsts atteiktos izdot juridisku žurnālu. Papildus tam politiķiem mēģina iegalvot, ka arī likumu konsolidētās versijas valstij nebūtu jānodrošina bez maksas. Izrādās, cilvēka informēšana par viņa tiesībām dažu acīs ir ienesīgs bizness.
Šo nedēļu diskusijas par “Jurista Vārda” nākotni un valsts oficiālās informācijas pieejamību cilvēkiem priecē mūs un apliecina, ka “Jurista Vārda” redakcijas darbs daudzu gadu garumā nav bijis velts. Mums ir sajūta, ka neesam vieni. Vairākas juristu organizācijas un atsevišķi juristi ir izteikuši atbalstu “Jurista Vārdam”. Neraugoties uz saviem ikdienas darbiem, viņi atraduši laiku, lai ne tikai aizstāvētu šāda žurnāla nepieciešamību, bet arī savu viedokli rūpīgi argumentējuši. Šajā numurā mēs publicējam Ministru prezidentam nosūtītās vēstules. To nedarām tādēļ, lai “Jurista Vārds” aiz šīm vēstulēm paslēptos, bet tāpēc, ka tās satur fundamentālus skaidrojumus.
Paldies visiem par nesavtīgo atbalstu, labajiem vārdiem un mūsu paveiktā novērtējumu. Paldies visiem, kuriem “Jurista Vārds” nozīmē kaut ko vairāk par iekārojamu biznesa projektu un kurus vieno “Jurista Vārda” aizstāvētās vērtības.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.