6. Aprīlis 2010 /NR. 14 (609)
Redaktora sleja
Vārda brīvība vai cenzūra, anonīmas rejas vai zinātnisks disputs...
4

Šie antonīmi iezīmē problēmu loku, ar kuru ne reti saskaras “Jurista Vārda” redakcija. Īstenojot mūsu mērķi – veicināt tiesiskas domas un prakses attīstību –, mēs vēlamies nodrošināt brīvu un kritisku Latvijas juristu domu apmaiņu. Šai darbā mēs ņemam vērā, ka vairāk nekā 90 procenti mūsu lasītāju saskaņā ar aptaujām ir ieguvuši augstāko izglītību vai ir ceļā uz to un ka absolūti lielākā daļa mūsu auditorijas ir juristi. Par mūsu autoru kvalifikāciju šaubu nevarētu būt principā – rakstu iesniegšanas noteikumi paredz, ka “Jurista Vārds” publicē jurista izglītību ieguvušu personu rakstus, savukārt jurisprudences studentiem nepieciešams pasniedzēju rakstveida ieteikums.

Protams, redakcija caurskata iesniegtās publikācijas un, saskaņojot ar autoru, tās īsina, literāri rediģē vai (retos gadījumos) vispār atsaka publicēšanu acīmredzamu saturisku trūkumu dēļ. Taču publicēšanai “pielaistie” raksti nekādā gadījumā netiek cenzēti, faktoloģiski uzlaboti vai citā veidā saturiski “piepucēti”. Tas savukārt raisa divas konsekvences. No vienas puses, autoriem ir jārēķinās, ka par savas publikācijas kvalitāti juridiskās sabiedrības priekšā pilnībā atbild viņi paši un ka “Jurista Vārda” lasītāji ir pietiekami izglītoti un kritiski, lai nepatikas gadījumā autoru un rakstu “nolīdzinātu līdz ar zemi”. No otras puses, žurnāla auditorijai ir jābūt spējīgai (un mēs ticam, ka tā tas arī ir) kritiski izvērtēt savu kolēģu “Jurista Vārdā” publiski pausto viedokli un neuztvert to kā pēdējo patiesību pat gadījumos, ja pirms raksta autora vārda rotājas profesora nosaukums un doktora grāds. Uz šādu juridiskā vārda brīvības izpratni tiecas “Jurista Vārds”.

Diemžēl šis ceļš nav bez ērkšķiem. Gadās autori, kuri, būdami ļoti pārliecināti par savu kvalifikāciju un publikāciju nevainojamību, nav gatavi asai kritikai (“Jurista Vārda” elektroniskajā versijā vai polemizējošos rakstos žurnālā) un uztver to nevis kā profesionālu disputu, bet personīgu apvainojumu. No redakcijas šādos gadījumos tiek pieprasīts identificēt interneta komentāru rakstītājus, atsaukt cita autora rakstā pausto kritisko viedokli utt., ko mēs, protams, nedarām. Arī kritizētāji mēdz pārcensties un debatē nevis par publikācijas saturu, bet tās autoru (izskats, profesionālā darbība, rakstura īpašības).

Tādēļ redakcija aicina meklēt vidusceļu – rakstu autoriem būt gataviem uz kritisku un arī ļoti asu attieksmi pret savām publikācijām, savukārt elektronisko komentāru rakstītājiem savos izteikumos tiekties uz juridisku, profesionālu diskusijas līmeni. Varētu apspriest arī iespēju izveidot kārtību, kad rakstus elektroniskajā versijā var komentēt tikai reģistrēti lietotāji (atklājot savu vārdu vai ar noteiktu pseidonīmu).
Mēs labprāt uzzinātu lasītāju viedokli.

VISI RAKSTI 6. Aprīlis 2010 /NR. 14 (609)
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
diehard
6. Aprīlis 2010 / 16:05
0
ATBILDĒT
Lai saudzētu dabu, lasiet rakstus (un jo īpaši komentārus) datorā, nevis printējiet!
miauu
6. Aprīlis 2010 / 13:15
0
ATBILDĒT
Noteikti nekas nav jāmaina. Autoriem ir jārēķinās ar kritiku. Ja tā izraisa histēriju, tad labāk nepublicēties. JV ar katru gadu publikācijas paliek arvien kvalitatīvākas un arī lasītājs kļūst prasīgāks un tā ir pozitīva parādība, par ko ir jāpriecājas. Ja kāds domā, ka skaistā konfekšu papīrītī ietītu lielceļa oli var bez problēmām izbarot JV lasītājam kā konfekti, tad viņš rūgti maldās. No JV esošajiem komentāriem bieži vien esmu uzzinājusi daudz ko jaunu un, izprintējot rakstu, atsevišķos gadījumos es izprintēju arī komentārus, kas ir kā labs raksta pielikums vai papildinājums. Nevajadzētu lauzt šo komentēšanas tradīciju tikai dažu pašpārliecinātu narcisu vai patmīļu dēļ.
Francis Ksavers
6. Aprīlis 2010 / 12:47
0
ATBILDĒT
Ja vēlaties dzirdēt manu viedokli, tad – tā ir vētra ūdens glāzē.

Ja runājam skaudru patiesību, tad situācija izskatās šādi.

(1) Ir ļoti labs juridisks nedēļraksts, kuŗa rakstus var komentēt. Komentāri mēdz būt dažādi: labāki vai sliktāki. Bet to ir daudz, un tas priecē. Man pašam vairākkārt bija liels gods un prieks redzēt, kā manus elektroniskos komentārus pēc tam nopublicē "JV" papīra versijā.

Komentāru ir daudz, un tas ir brīnišķīgi. Brīnišķīgi tāpēc, ka, raugoties no fenomenoloģiska skatu punkta, PATIESĪBA VEIDOJAS DIALEKTISKĀ VEIDĀ. (Es īpaši precizēju: runa ir par fenomenoloģisko, nevis par ontoloģisko "patiesību", lai neizskatītos, ka esmu nodevis Aristoteli.)

(2) Tagad viena gados ļoti jauna persona nopublicē savu rakstu – acīmredzami savu pirmo publikāciju. Un par šo rakstu viņa saņem pelnītu kritiku. Asu, skarbu, sarkastisku – bet visnotaļ pamatotu un konstruktīvu. Tā vietā, lai, kā pieaudzis cilvēks, atzītu kļūdas, pateiktos komentētājiem par kritiku un censtos "mainīties uz augšu" (Rainis), šī persona asaru un apvainojuma uzplūdos raksta "JV" histērisku vēstuli. Tas liecina tikai par to, ka šī persona – diemžēl! – nav sasniegusi iekšējā brieduma stāvokli, un psicholoģiski vēl ir bērns. Jebkuŗš pedopsichologs to apliecinās.

(3) Jāsaka, ka "JV" redakcija izdarīja šim bērnam "lāča pakalpojumu", nopublicējot viņa vēstuli un tādējādi "izblamējot" viņu vēl vairāk, nekā pati nekvalitatīvā juridiskā publikācija.

(4) Un tagad redakcijas slejā es redzu aicinājumu diskutēt par komentēšanas politikas maiņu. Piedodiet, bet kādēļ tas būtu jādara? Vai tad "JV" mājas lapu ir apsēduši interneta "troļļi" un huligāni? Taču nē. Visas diskusijas notiek pieklājības robežās. Ja nu – teorētiski – kāds bāleliņš ierakstīs kādu rupjību, tad redakcija taču varēs viegli šo komentāru dzēst. Un kāpēc lietotājiem būtu jāreģistrējas? – tas taču nav diskusiju forums, bet vienkārši komentāri pie rakstiem.

Jūs patiešām gribat mainīt rakstu komentēšanas politiku tāpēc, ka sliktu rakstu nopublicējis bērns saņēma par to pelnītu kritiku? Mazliet vairāk pašlepnuma, kolēģi!
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 1
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties