Interesants un vērtīgs eksponāts uz Augstākās tiesas muzeju atceļojis no Amerikas. Tas ir Zāmuelu dzimtas ciltskoks, ko vākt un veidot sācis viens no pirmajiem Latvijas Senāta senatoriem un pirmais Latvijas virsprokurors Voldemārs Zāmuels (1872–1948). Dzimtas saknes izpētītas kopš 17. gadsimta sākuma.
Mazmazdēls Amerikā glabājis ciltskoku un fotogrāfijas
Smalkajā un perfekti skaidrajā rokrakstā zīmētā ciltskoka kopiju Augstākās tiesas muzejam dāvināja Voldemāra Zāmuela vedeklas Hertas Skujiņas-Zāmueles māsasmeita Māra Celle*. Viņa ciltskoku sadabūjusi no senatora Zāmuela mazmazdēla Kurta Poruka, pārliecinot viņu, ka ciltskoka īstā vieta ir šeit, Latvijā, Augstākās tiesas muzejā, kur tiek glabāta Latvijas brīvvalsts pirmā laika senatoru – Latvijas Senāta tiesnešu – piemiņa.
Nākamais Latvijas valstsvīrs, senators un virsprokurors Voldemārs Zāmuels dzimis 1872. gadā Dzērbenē zemnieka, namdara un kroga rentnieka ģimenē. Tēvs – Pēteris, māte – Anna, brālis – Oto Zāmuels, zvērināts advokāts. 1900. gadā Voldemārs Zāmuels salaulājās ar Vecauces tirgotāja meitu Mariju Zariņu. Viņu laulība, kurā dzimuši dēls Valdemārs un meita Nora, šķirta, un tālāko dzīvi senators vadījis viens, 1944. gadā kopā ar meitu izceļojis uz Vāciju. Norai ģimenes nebija, bet dēlam Valdemāram laulībā ar Hertu Skujiņu dzimušas meitas Dagne un Laila. Dagne precējusies ar Andri Poruku (komponista un Latvijas Nacionālās operas direktora Jēkaba Poruka dēlu), un viņu laulībā dzimusi meita Andžela un dēls Kurts.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.