17. Augusts 2010 /NR. 33 (628)
Skaidrojumi. Viedokļi
Noraidījums tiesai objektivitātes trūkuma gadījumā

Satversmes 92. pants noteic, ka ikviens var aizstāvēt savas tiesības un likumiskās intereses taisnīgā tiesā. Šāds konstitucionālais regulējums atbilst vispārējiem starptautiskiem regulējumiem. Gandrīz visi starptautiskie tiesību akti un Latvijas tiesību akti skaidri nosaka, ka, vēršoties tiesā savu tiesību aizsardzībai, katram cilvēkam ir tiesības uz taisnīgu un atklātu tiesas izskatīšanu, tiesu spriež kompetenta, neatkarīga un objektīva tiesa, kas ir izveidota uz likuma pamata. Proti, visi vispārējie cilvēktiesību aizsardzības instrumenti garantē tiesības uz lietas taisnīgu izskatīšanu neatkarīgā un objektīvā tiesā.

Piemēram, ANO Starptautiskā pakta par pilsoniskajām un politiskajām tiesībām 14. pantā ir noteikts, ka "visas personas ir vienlīdzīgas tiesas un tribunāla priekšā", turklāt "katram ir tiesības, ja tiek izskatīta jebkura viņam uzrādītā kriminālapsūdzība vai noteiktas viņa tiesības un pienākumi kādā civilprocesā, uz to, lai lietu taisnīgi un publiski izskatītu kompetenta, neatkarīga un objektīva tiesa, kas izveidota saskaņā ar likumu". Cilvēktiesību komiteja viennozīmīgi atzinusi, ka "tiesības uz izskatīšanu neatkarīgā un objektīvā tiesā ir absolūtas tiesības, kam nevar būt izņēmumi".1 Tādējādi tās ir tiesības, kas piemērojamas jebkuros apstākļos un visās tiesās.

Arī Latvijas procesuālie likumi pieprasa tiesas objektivitāti, piemēram, Civilprocesa likuma 19. pantā ir noteikts, ka tiesnesis nav tiesīgs piedalīties lietas izskatīšanā, ja viņa darbi rada pamatotas šaubas par viņa objektivitāti. Kriminālprocesa likuma 15. pantā noteiks, ka ikvienam ir tiesības uz lietas izskatīšanu taisnīgā, objektīvā un neatkarīgā tiesā. Administratīvā procesa likuma 2. pants nosaka, ka likuma pamatmērķis ir objektivitātes principa ievērošanas nepieciešamība.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties