21. Septembris 2010 /NR. 38 (633)
Skaidrojumi. Viedokļi
Advokāta neatkarības problēmas
1
Dr.iur.
Aivars Niedre
zvērināts advokāts 

Vērtējot advokāta neatkarības jēdzienu, pirmajā mirklī šķiet, ka nekādu problēmu nav. Neviens nekad nav iebildis pret Latvijas Republikas 1993. gada 27. maija Advokatūras likuma (turpmāk tekstā – Advokatūras likums) 3. pantu, kurā strikti noteikts, ka advokāts ir neatkarīgs un profesionāls jurists, kas sniedz juridisko palīdzību, aizstāvot un pārstāvot tiesā un pirmstiesas izmeklēšanā personu likumīgās intereses, sniedzot juridiskas konsultācijas, gatavojot juridiskus dokumentus un veicot citas juridiskas darbības.1

Tomēr, tuvāk pavērojot situāciju mūsu valstī, jākonstatē, ka problēmas tomēr pastāv un ka tās ir saistītas gan ar valsts amatpersonu attieksmi pret advokatūru, gan ar pašu advokātu (šeit domājot mūsu zvērinātus advokātus un viņu palīgus, kā arī citu valstu advokātus, kuri darbojas Latvijā) attieksmi pret savu profesiju.

Lai informētu sabiedrību par advokatūras jautājumiem, Latvijas Zvērinātu advokātu padome (turpmāk tekstā – Padome) regulāri publicē dokumentu krājumus, tostarp arī par advokātu neatkarību un tās nodrošināšanu.2 Šajos krājumos ir ne vien Padomes lēmumu izklāsts, bet arī dažādu normatīvu aktu skaidrojumi. Dokumentu krājumus saņem ikviens advokāts, tie pieejami arī citiem juristiem. Tādēļ var uzskatīt, ka tajos publicētie normatīvie akti juristiem nav sveši.

Advokātu neatkarības statuss atspoguļots gandrīz vai ikvienā starptautiskā dokumentā, kas skar ar advokatūru saistītus jautājumus.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
a
24. Septembris 2010 / 12:39
0
ATBILDĒT
"Ar 1998. gada 29. janvāra likumu Advokatūras likuma 6. pants papildināts ar svarīgu normu, ka par juridiskās palīdzības sniegšanu nav atzīstama advokāta nelikumīga darbība klienta interesēs, kā arī darbība klienta nelikumīga nodarījuma veicināšanai.7 Tātad, lai secinātu, ka advokāts nav sniedzis juridisku palīdzību un uz viņu neattiecas prasības par tā neatkarības - advokāta imunitātes - ievērošanu, ir jākonstatē, ka advokāts izdarījis ar likumu aizliegtas darbības klienta interesēs vai ar savām darbībām veicinājis tādu klienta nodarījumu, kas aizliegts ar likumu."Veicot šādu konstatējumu arī jāievēro advokāta imunitāte, un tikai tad, kad šāds konstatējums likumā noteiktā kartībā ir veikts, drīkst neievērot advokāta imunitāti.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties