12. Oktobris 2010 /NR. 41 (636)
Skaidrojumi. Viedokļi
Morālā kaitējuma institūta civiltiesībās iztulkošana
2
Dipl philol., Mg.iur.cand.
Gundega Slaņķe
zvērinātu advokātu biroja "Centrs" juriste 

Tā kā Latvijas Republikas Civillikuma (turpmāk – CL) 1635. pants uzskatāms par morālā kaitējuma institūta1 civiltiesībās pamatu, tajā ietvertās ar morālo kaitējumu saistītās tiesību normas interpretētas jeb iztulkotas2, izmantojot gramatisko, sistēmisko, vēsturisko un teleoloģisko metodi. Ar minētajām metodēm interpretēta morālā kaitējuma jēdziena definīcija, rašanās priekšnoteikumi, kā arī atlīdzības par morālo kaitējumu prasījuma tiesību pamats. Rakstā netiks analizēti atlīdzības par morālo kaitējumu apmēra noteikšanas kritēriji. Autore cer, ka pētījumā gūtās atziņas atvieglos CL 1635. panta praktiskās piemērošanas procesu gan advokātiem un tiesnešiem, gan ikvienam, kas uzņēmies savas tiesības aizstāvēt paša spēkiem.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
ATVĒRT AR KODU
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
PIRKT 1 RAKSTU  /  5 RAKSTUS
piekļuves kods
ABONĒ 2021.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
kristapsm
13. Oktobris 2010 / 00:22
0
ATBILDĒT
Rakstā izvirzītajām tēzēm nevar piekrist1. tēze. Tas nav jauns institūts. Ja reiz morālais kaitējums ir tas, ka caur prettiesisku rīcību tiek nodarītas fiziskas vai garīgas ciešanas, tad sakiet lūdzu, par ko ir runa CL Saistību daļas 19 nod. 1 apakšnod. paredzētajiem aizskārumiem, kur dodama „atlīdzība pēc tiesas ieskata”? ( 2349, 2352, 2353) Tās normas pa lielam ir vēl no Vietējo likumu kopojuma III d. pārņemtas. Jā, kā vispārīga norma – taisnība, bet to ka iepriekš nebija – pilnīgas muļķības. Iepriekš ( starpkaru Latvijā) bija, tikai kā speciālās normas un zem cita nosaukuma.

2. tēze. Ne par tēmu. Nosaukums vēsta ka raksts būs par privāttiesību jautājumu, bet te pēkšņi autore ķeras klāt juridiskās metodes terminu problemātikai. Ja reiz tā, tad derētu pieminēt, ka par terminu „contra legem” arī pastāv dažādi uzskati, ko tas apzīmē. Citi ( piem. K. Larenz un C.W. Canaris Vācijā, pie mums J Neimanis ) uzskata ka „contra legem” apzīmē tādas tiesību piemērotāja aktivitātes, kas nav pieļaujamas ( pārkāpj varas dalīšanas principu, neievēro citus tiesību sistēmas principus, resp. lemj pretēji regulējuma mērķim un jēgai), savukārt gadījumu kad nolēmuma pamatojums ir tiesību sistēmā, bet ārpus likuma teksta sauc par „extra legem”

3. līdz 6 tēze. Nevis ciešanas ir pierādīšanas priekšmets, bet rīcība, kas nodara ļaunumu ikvienai cilvēciskai būtnei salīdzināmos apstākļos. Ciešanu esamība tad ir deduktīvs slēdziens, kas izriet no lietu dabas. Tādējādi pierādot rīcību pierādi ciešanas un līdz ar to tajā prasībā nav nekas antikostitucionāls. Pēc šādas metodes rīkojās arī ECT autores pieminētajā Abdulaziz’as lietā ( § 96) : However, it is reasonable to assume that persons who, like the applicants, find themselves faced with problems relating to the.. [….]..may suffer distress and anxiety. Tāpēc dīvaina ir arī autores izvēle vairīties runāt par morālā kaitējuma atlīdzības apmēra noteikšanas kritērijiem, jo taisni par šo būtu jāmeklē atbalsta punkti nerakstītajās tiesībās ( judikatūrā, doktrīnā) ar ko izskaidrot normas tekstu – likums te dod tikai divus nenoteiktus jēdzienus = ciešanas ( fiziskas/garīgas) par ko jāsaņem atlīdzība (pēc tiesas ieskata); Tikpat labi gadīties var tā: aizskārums ir bijis,bet tā smagums nav tāds, lai cietušajam piespriestu sāpju naudu un pietiek ar atvainošanos ( par piemēru apkopojumu prasījumos pret valsti sk. SKA-104/2010 12-17 rndk.)

Vilks
12. Oktobris 2010 / 16:05
1
ATBILDĒT
Malacis, Gundega. Labs raksts. Miljons reizes labāks nekā šī numura galvenais raksts.
COVID-19: tiesiskie aspekti
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties