9. Novembris 2010 /NR. 45 (640)
Skaidrojumi. Viedokļi
Galvojuma saistības īstenošanas civilprocesuālais aspekts
23
Prof. Dr.habil.iur.
Kalvis Torgāns
 

Rakstā "Galvojuma mērķis ir saistību nodrošināšana", ko "Jurista Vārdā" (Nr. 40, 05.10.2010.) publicējis Mg.iur. Rolands Neilands, skarti nozīmīgi jautājumi, kuru risinājumos neiztikt bez procesuālo aspektu noskaidrošanas. Paldies raksta autoram par cieņpilno polemikas stilu. Paldies arī maniem atbalstītājiem, kas tic, ka profesors var saskatīt problēmas, kas pirmajā skatījumā neliekas būtiskas.

Minētajā rakstā pārliecinoši, ar atsaucēm uz V. Bukovski, A. Būmani un K. Čaksti ir norādīts, ka Civillikumā noteiktas kreditora tiesības saistības neizpildes gadījumā vērsties ar prasījumu uzreiz pie galvinieka, kurš uzņēmies atbildēt kā pats parādnieks, un pēdējais nevar prasīt kreditoram vērsties vispirms pie galvenā parādnieka. Tā Civillikumā patiešām ir teikts. Savukārt A. Būmanis ir rakstījis par galvojumu tieši un tikai civiltiesībās. Taču strīdos ir svarīgi arī civilprocesuālie noteikumi.

 

Ko nozīmē "prasība" materiālajās tiesībās (civiltiesībās)

Civillikumā galvojuma un citas attiecības regulētas materiālo tiesību izpratnē. Atbilstoši Civillikumā lietoto vārdu alfabētiskajam rādītājam, kas pievienots gan 1939. gada, gan 1998. gada izdevumam,1 termins "prasība" atrodams vairāk nekā simt pantos, tostarp runājot par prasības cesiju, prasības pāreju uz mantiniekiem, prasības noilgumu, kas nav saistāms ar prasības celšanu tiesā. Citos pantos savukārt lietots termins "prasījums". Jāsecina, ka Civillikumā termini "prasījums", "prasība", "tiesība celt prasību" nozīmē, pirmkārt, tiesību prasīt izpildīt kādu pienākumu tieši saistības dalībniekiem un tikai, otrām kārtām, tiesību vērsties tiesā ar prasības pieteikumu, ja pienākums netiek labprātīgi izpildīts. Šajā otrajā gadījumā prasības pieteikumā tiek lūgts materiāli tiesisko prasību izpildīt ar piespiedu līdzekļu palīdzību. Tātad kreditors var vērsties tieši pie ekspromisoriska galvinieka vārdos vai ar vēstuli par to, ka galvenais parādnieks nav dzēsis parādu un saskaņā ar CL 1702. panta otro daļu kreditors pieprasa galviniekam izpildīt uzņemto saistību. Ja galvinieks to labprātīgi izdarīs, nebūs prasības tiesā, bet nebūs arī pamata apšaubīt šāda izpildījuma tiesiskumu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
23 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
>to pajoliņš
12. Novembris 2010 / 22:54
0
ATBILDĒT
"Tādā gadījumā viss pārējais, kas rakstā sacīts, ir ne vairāk kā "vēlmju domāšana". "

Jums protams ir zināms, ka prof. torgāns, esot senatora amatā nedrīskt par aktuāliem tiesību jautājumiem paust klajus apgalvojumus?
kolēģis
12. Novembris 2010 / 20:47
0
ATBILDĒT
Skumji, ja t.s. banku jurists nevis runā par tēmu, bet gan dīrā pliku kaza, rakstot traktātus par jaunvārdu radīšanu. Ar šādām iemaņām, labākajā gadījumā, var strādāt bar bankas lietvedi - tur vismaz var izpausties valodas lietojumā, bet ne bankas juristu, jo šīs tēmas kontekstā no jurista pienāktos dzirdēt pārdomas tiesību zinātnes sfērā. Acīmredzot vienkārši nav, ko teikt...
Jurčiks
12. Novembris 2010 / 10:50
0
ATBILDĒT
Pilnīgi piekrītu, cepuri nost! Senatora cienīgi būtu iesniegt konstitucionālo sūdzību Satversmes tiesā, ja viņš uzskata likuma burtu par nelāgu esam, nevis aiz matiem pievilkt argumentus rakstā
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 20
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
9. Novembris 2010 /NR. 45 (640)
Saeimas darbu pirmo reizi vadīs juriste
9. Novembris 2010 /NR. 45 (640)
Inga Kačevska
7
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties