8. Marts 2011 /NR. 10 (657)
Skaidrojumi. Viedokļi
Noziedzīga nodarījuma rīku konfiskācija
1
Mg.iur
Vilnis Vītoliņš
Iekšlietu ministrijas Juridiskā departamentaStarptautisko tiesību nodaļas vadītājs 

Īpašums ir svarīgākā un apjoma ziņā pilnīgākā lietu tiesība, kuru raksturo īpašuma tiesību subjekta – fiziskās vai juridiskās personas – tieša un tiesiska vara pār lietu. Turklāt šī attiecība starp personu un lietu ir sabiedriska attiecība, jo uzliek pienākumu visām pārējām personām respektēt īpašnieka tiesības un atturēties no darbībām, kas varētu kaitēt šo tiesību realizācijai.1

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
ATVĒRT AR KODU
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
PIRKT 1 RAKSTU  /  5 RAKSTUS
piekļuves kods
ABONĒ 2021.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
J. Kolomijceva
8. Marts 2011 / 10:25
0
ATBILDĒT
Es negribētu piekrist, ka noziedzīga nodarījuma rīku konfiskācija ir īpašnieka sodīšana. Tiesības uz īpašumu ir bez šaubām ļoti svarīgas, un tās var ierobežot vienīgi saskaņā ar likumu (Satversmes 105. pants). Protams, ja īpašniekam konfiscē lietu kā rīku, viņš no tā cieš. Taču tas netiek darīts, lai sodītu personu. Vācijā rīku konfiskāciju veic, ja šie rīki ir sabiedrībai bīstami. „Saskaņā ar Francijas Kriminālkodeksa 131.-21. pantu konfiskācijai ir obligāti pakļaujami priekšmeti, kas saskaņā ar likumu ir atzīti par bīstamiem vai indīgiem.” (sk. prof. Ā.Meikališas un prof. K.Strada-Rozenbergas pētījumu par mantas konfiskāciju). Šveicē rīkus konfiscē, ja šie priekšmeti apdraud cilvēku drošību, tikumību vai publisko kārtību (http://www.admin.ch/ch/d/sr/311_0/a69.html). Rīka konfiskācija ārvalstīs bieži vien nav noregulēta pie sodiem, bet ir uzskatāma par citām noziedzīga nodarījuma sekām (Spānija, Krievija, Vācija, Šveice). Turklāt ir tāda teorija („Verbotstheorie”), saskaņā ar kuru, ja persona ļaunprātīgi izmanto savas lietas, piemēram, lai kaitētu kādam, tad šādas darbības kā tiesības uz īpašumu konstitucionāli vairs nav aizsargājamas. Līdz ar to ir uzskatīts, ka, konfiscējot noziedzīgi iegūtu mantu, rīkus un līdzekļus, noz. nodarījuma izdarītāja vai līdzdalībnieka īpašuma tiesības netiek aizskartas vai ierobežotas. Tas pats būtu attiecināms uz trešajām personām, kas zināja par to mantas izmantošanu noziedzīgu darbību veikšanai. Manā ieskatā, šeit vienīgais var diskutēt par trešo personu neuzmanību, ja to lietas tika izmantotas kā noz. nodarījuma rīks un šādas personas nav zinājušas par šo apstākli.Ņemot vērā augstāk minēto, es arī īsti nevarētu piekrist, ka noziedzīga nodarījuma rīka konfiskācija varētu būt valsts jeb sabiedrības „ienākumu avots.” Manā ieskatā, noziedzīga nodarījuma rīku konfiskācija mērķis nav piepelnīties, konfiscējot lietu ar augstu vērtību, bet aizsargāt sabiedrības intereses, ja rīks ir bīstams.
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties