3. Maijs 2011 /NR. 18 (665)
Skaidrojumi. Viedokļi
Kriminālsodu politikas aktualitātes
2
Mg.iur.
Indra Gratkovska
TM Krimināltiesību departamenta direktore 
Mg.iur.
Uldis Zemzars
TM Krimināltiesību departamenta juriskonsults 

Pēc valstiskās neatkarības atjaunošanas pirmā nozīmīgā krimināltiesību reforma tika pabeigta 1999. gadā, kad spēkā stājās Krimināllikums, aizstājot līdz tam esošo Latvijas Kriminālkodeksu. Krimināllikums būtībā ir modificēts Latvijas Kriminālkodekss, kam savukārt pamatā bija Latvijas PSR Kriminālkodekss. Ar Krimināllikuma pieņemšanu būtiskas izmaiņas tika panāktas krimināltiesību vispārīgās daļas noteikumos, kā arī tika pārskatīti Latvijas Kriminālkodeksā ietverto noziedzīgo nodarījumu sastāvi. Vienlaikus Krimināllikumā joprojām tika saglabāta padomju gados mantotā represīvā sodu sistēma.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
ATVĒRT AR KODU
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
PIRKT 1 RAKSTU
apmaksas veids
mobilly
seb banka
swedbank
sms
 /  5 RAKSTUS
apmaksas veids
mobilly
seb banka
swedbank
piekļuves kods
ABONĒ 2021.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Aleksejs
21. Maijs 2011 / 00:17
0
ATBILDĒT
Kriminālsodu politikas koncepcijas pirmā redakcija tika izstrādāta jau 2006.gadā, bet tās īstenošana sakās tikai apmēram 2009.gadā. Pie tam, grozot Krimināllikumu nevar panākt labus rezultātus, nepieņemot jaunu Kriminālsodu izpildes likumu, kas nomainītu 1970.gadā pieņemtu Latvijas Kriminālsodu izpildes kodeksu. Tie tiesību ierobežojumi, kuri ir minēti tekstā, mani kā praktiķi lika strupceļā: kā es pārbaudīšu, ka notiesātais pilda pienākumu - neapmeklēt bārus un restorānus vai tādu līdzīgu pienākumu - staigāšanu katru dienu, vai veikšu reidus? Nu tas vēl nieks, salīdzinot ar naudas soda nomaiņu pret arestu vai brīvības atņemšanu - ja notiesātais nenomaksāja naudas sodu, tad sabiedrība maksā par viņu, ka viņš atrodas cietumā. Absurds! Jānomaina nevis pret arestu, bet pret piespiedu darbu - lai atstrādā, ja nevar nomaksāt!!! Galu galā, ja iztīrīt visas ielas un savest visu apkārti kārtībā, tad arī noziedzības līmenis pazemināsies. To pierādīja Džeimss Vilson un Džordžs Kellings ar sasisto logu teoriju vēl 70.-ajos gados.
Andris
6. Maijs 2011 / 09:15
0
ATBILDĒT
Tas viss ir apsveicami, bet mani jautājums interesē par narkotisko vielu lietošanu (atkāŗtotība gada laikā - kriminālsodāms nodarījums), vai arī šie nodarījumi tiks dekriminalizēti. Pašreizējās tendences ir tādas, ka noziedzīgo nodarījumu izdarīšana pieaug tieši saistībā ar narkotisko vielu lietošanu ( noziedzīgie nodarījumi , kas izdarīti ar vardarbību. Nezinu, vai es tam piekristu, ka narkotisko vielu lietošanu varētu izslēgt no kriminālsodāmām darbībām. Šeit būtu jādomā par piespiedu ārstēšanās mehānismiem, ar ko varētu ietekmēt pārkāpēju. Tāpat manā skatījumā naudas soda piemērošana pašreiz ir ne pārāk efektīva, ja Krimināllikuma 41.panta sestā daļa mums paredz, ka naudas sodu aizstāj vienu minimālo mēnešalgu ar četrām diennaktīm aresta. Ja man piespriež 10 minimālās (Ls 2000), tad es par va;lsts līdzekļiem atsēži 40 dienas un "Čau, Monika". Tāpat likumdevējam jādomā par jauna likuma izdošanu, kas konkrēti vērsts uz nepilgadīgo noziedzīgo nodarījumu izdarīšanu un atbildību, jo pašlaik regulējums Krimināllikumā ir niecīgs (viena nodaļa), bet papildus ir citi normatīvie akti (piem.Audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošana).
COVID-19: tiesiskie aspekti
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
TIESĪBU PRAKSE
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties