7. Februāris 2012 /NR. 6 (705)
Skaidrojumi. Viedokļi
Maksāšanas testa izpratne juridiskās personas maksātnespējas procesā
4
Helmuts Jauja
Maksātnespējas administrācijas direktora vietnieks juridiskajos jautājumos 

Pēdējā laikā interesi par maksātnespējas jautājumiem un spēkā esošo Maksātnespējas likumu ir uzjundījis plašu rezonansi ieguvušais SIA "Palink" maksātnespējas process. Ar Rīgas pilsētas Kurzemes priekšpilsētas tiesas 2012. gada 5. janvāra spriedumu lietā Nr. C284420111 viens no lielākajiem Latvijas mazumtirdzniecības operatoriem ir pasludināts par maksātnespējīgu, jo nav izpildītas saistības dažu desmitu tūkstošu latu apmērā. Šis gadījums ir atjaunojis diskusiju par Maksātnespējas likumā ietvertajiem maksātnespējas noteikšanas kritērijiem. Abstrahējoties no SIA "Palink" lietas, šajā rakstā tomēr vēlos piedāvāt lasītājiem pārdomas par atsevišķiem maksāšanas testa jeb maksāšanas pārbaudes piemērošanas aspektiem, kas var būt ļoti izšķiroši juridiskās personas maksātnespējas procesa lietas izskatīšanā.

Maksāšanas tests kā prezumpcija

Ar pašreiz spēkā esošā Maksātnespējas likuma pieņemšanu tika veiktas būtiskas izmaiņas maksātnespējas regulējumā, tostarp mainot kārtību, kādā tiek noteikta juridisko personu maksātnespēja. Likumdevējs attiecās no t. s. bilances testa, kā galveno maksātspējas kritēriju atstājot t. s. maksāšanas testu. Šādas regulējuma maiņas iemesls bija bilances testa jeb pārbaudes neatbilstība mūsdienu ekonomikas apstākļiem, kuros jebkura uzņēmuma galvenais dzīvotspējas rādītājs ir naudas plūsma, nevis statiska (kādā brīdī nofiksēta) kopējo saistību un kopējo aktīvu vērtības attiecība.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
R. Neilands
10. Februāris 2012 / 11:47
0
ATBILDĒT
Labs raksts. Pilnībā piekrītu autora rakstītajam.
Juriste
7. Februāris 2012 / 12:21
0
ATBILDĒT
Tur gan es Jums piekrītu!
Administrators
7. Februāris 2012 / 10:54
0
ATBILDĒT
Paldies Helmutam par rakstu. Jāteic gan, ka rakstā paustais likuma praktiskās piemērošanas ieteikums formāli \"iet\" ārpus likuma teksta, tādēļ šis raksts noteikti nenovērsīs turpmāk Maksātnespējas likuma izmantošanu parādu piedziņas lietās. Tādēļ nepieciešams papildināt Maksātnespējas likumu.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 1
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
7. Februāris 2012 /NR. 6 (705)
Latvijas valsts kodolu meklējot
30
7. Februāris 2012 /NR. 6 (705)
Zigmants Gencs
26
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties