21. Februāris 2012 /NR. 8 (707)
Skaidrojumi. Viedokļi
Non bis in idem vai ne bis in idem
20
Dr.habil.iur.
Uldis Krastiņš
LU Juridiskās fakultātes profesors 

Princips, ka personu par vienu un to pašu noziedzīgo nodarījumu nedrīkst atkārtoti sodīt, ir kļuvis par vienu no svarīgākajiem krimināltiesību principiem, kas izriet no cita, pēc satura plašāka, krimināltiesību principa – taisnīguma principa. Atkārtotas sodīšanas aizliegums par vienu un to pašu nodarījumu krimināltiesībās nav nekāds jauninājums, bet šis princips Latvijas krimināltiesībās aktualizējās pēc Krimināllikuma (turpmāk arī – KL) spēkā stāšanās 1999. gada 1. aprīlī, kad praksē sākās vairāku iepriekšējā Latvijas kriminālkodeksā nebijušu normu praktiskā izmantošana.

Izrādījās, ka, realizējot atsevišķus krimināltiesību institūtus un Krimināllikuma sevišķās daļas normas, tiesu praksē vairākos gadījumos tika pieļauta vainīgā atkārtota notiesāšana par vienu un to pašu tiesībpārkāpumu. Latvijas juridiskajā literatūrā izraisījās nopietna diskusija par vairākiem taisnīguma principa neievērošanas gadījumiem gan Krimināllikuma normu teorētiskajā interpretācijā, gan praktiskajā risinājumā. Šajā viedokļu sadursmē aktualizējās no romiešu tiesībām mantotais princips – non bis in idem, kas tā burtiskajā tulkojumā latviešu valodā varētu būt – "nē divreiz par vienu un to pašu".

Neiedziļinoties teorētiskajās niansēs, jo par to jau daudz rakstīts1, norādīšu vienīgi uz diskusiju strīda priekšmetu, tas ir, uz tām Krimināllikuma normām, kuru piemērošanā bija saskatāms non bis in idem principa pārkāpums.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
20 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
PUthAQVoGlMfUvIn
13. Marts 2012 / 06:43
0
ATBILDĒT
appXlI ycbtwsbvksha
BdfSFBFhs
11. Marts 2012 / 14:55
0
ATBILDĒT
xQEYlr xdblqmubpxtv
AYnxyJmuslshXEv
11. Marts 2012 / 09:00
0
ATBILDĒT
eu moro em recife e ainda je1 fui nesse local, ale9m disso, tenho aunlgs parentes que moram le1 bem perto e vou le1 pra casa deles na minhas fe9rias de janeiro!!! e vou marcar um encontro pra quando eu tiver le1 ou ate9 mesmo dois le1 nesse mesmo local se puder, ou na prae7a de alimentae7e3o de le1. ^^
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 17
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties