6. Marts 2012 /NR. 10 (709)
Skaidrojumi. Viedokļi
Tiesas kompetence apsūdzības trūkumu koriģēšanā
18
Mg.iur.
Māris Leja
Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamentaSevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurors 

Latvijas juridiskajā literatūrā līdz šim galvenā uzmanība veltīta tam, kas jānorāda apsūdzībā, tai skaitā, kā uzlabojama KPL 405. panta redakcija, kas nosaka apsūdzības saturu.1 Mazāk uzmanības pievērsts, kādas juridiskas sekas rodas, ja nepieciešamās ziņas trūkst un ciktāl šos trūkumus ir tiesīga novērst tiesa. Jautājuma aktualitāte ir būtiska, jo, lai cik pilnīga būtu likuma redakcija, vispār no apsūdzības trūkumiem praksē nekad nebūs iespējams izvairīties.

Trūkumi apsūdzībā var rasties gan objektīvi attaisnojošu iemeslu, gan prokurora pieļauto kļūdu dēļ. Vai šie trūkumi ļauj ignorēt citus kriminālprocesa principus un vainīgā persona atbrīvojama no soda, ja izmeklēšanas rezultāti liecina, ka apsūdzētais ir vainīgs?

Raksta mērķis ir atspoguļot, kāda ir tiesas loma apsūdzības trūkumu novēršanā Vācijas, Austrijas un Šveices tiesu praksē, kur ir rasts risinājums, kā iztiesāšanas gaitā novēršama lielākā daļa trūkumu, turklāt neatkarīgi no prokurora viedokļa. Savukārt raksta noslēgumā tiks sniegts īss Latvijas tiesiskā regulējuma komentārs.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
ATVĒRT AR KODU
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
PIRKT 1 RAKSTU  /  5 RAKSTUS
piekļuves kods
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
18 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Ella
8. Marts 2012 / 14:23
0
ATBILDĒT
Atļaušos atzīmēt, ka šādu - citādu no ierastajām - koncepciju pētīšana un piedāvāšana apspriešanai attīstītajā pasaulē ir akadēmisko iestāžu lauciņā. Bet mūsu akadēmiskā pasaule acīmredzami snauž vai nodarbojas ar n papilddarbiem. Tā vietā pētījumus (visticamāk, pilnībā aizpildot t.s. brīvo laiku) veic un koncepcijas piedāvā, kā redzam, profesionāli prokurori, kuriem par to galvai nebūtu jāsāp. Visu cieņu autoram, turklāt raksts ir labi saprotams arī šīs jomas nespeciālistam. Un ja tā labi palasa, te arī principiālā atšķirība starp padomju skolu, lai kā negribētos piekrist dažam iepriekšējam komentētājam.
Arī par rakstu
7. Marts 2012 / 08:26
0
ATBILDĒT
Raksts tiešam ir izdevies, un pārmetumi raksta autoram par to, ko kāds vai kāda gribēja padziļinātāk apgūt vai kaut ko uzzināt, ir nevietā. Iepazīstoties ar iepriekšējiem pētījumiem šajā jomā, jāatzīst, ka tie tālu no priekšstata par pilnīgiem pētījumiem. Tā kā var teikt, ja kāds/ kāda uzskata, ka var labāk, tad nav ko zaudēt laiku, jāņem rakstāmo un jāraksta.
dr.
6. Marts 2012 / 22:22
0
ATBILDĒT
dr. ar pirmās nakts tiesībām problēmu nav, līdz ar to viņam miegs arī labs :) viens pazīstams personāžas esot iegājis templī un teicis: \\\"Te tiek pielūgti nepareizie dievi\\\", tas ir, te tiek uzklausīti nepareizie pravieši un tiek sludināta nepareiza mācība. Raksta virsmērķi es vismaz sapratu tādu, ka autors uzskatāmi parāda, ka Eiropas valstīs valda pavisam mācība, kā tā, kas Latvijā pašreiz tiek pasniegta kā vienīgā pareizā un nekļūdīgā. Vietējie pravieši to momentā saprata, un uzriez, nedomajot uzklupa autoram. Es tajā saskatu netaisnību. Cilvēkiem ir tiesības zināt, ka Eiropā tās lietas notiek pavisam citādi un tapēc nav jāsāk iztirzāt autora personība un profesija.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 15
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
COVID-19: tiesiskie aspekti
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties