29. Maijs 2001 /NR. 16 (209)
Informācija
Kriminālvajāšana Amerikas Savienotajās Valstīs. Ievads praksē un procedūrā

Kriminālvajāšana Amerikas Savienotajās Valstīs. Ievads praksē un procedūrā

Amerikas Savienoto Valstu Tieslietu departamenta Krimināldaļas Ārvalstu prokuratūras attīstības, palīdzības un apmācības biroja (ĀPAPA) apkopota informācija.

Materiāls izplatīts starptautiskajā seminārā par korupcijas apkarošanu Rīgā 2001. gada 24. aprīlī

Amerikas Savienotajās Valstīs gan federālajai valdībai, gan štatiem ir tiesības saukt personas pie atbildības par kriminālnoziegumu izdarīšanu. Federālajai valdībai un katram štatam ir savi krimināllikumi, tiesu sistēma, prokurori un policija. Tas, vai apsūdzība par konkrēta nozieguma izdarīšanu tiks celta štatā vai federālajā valdībā, vai secīgi abās divās, ir atkarīgs no pārāk daudziem un sarežģītiem faktoriem, lai tos visus apskatītu šajā īsajā izklāstā.1

Gan tiesību, gan prakses rezultātā noziegumiem, attiecībā uz kuriem federālā valdība visbiežāk uzsāk kriminālvajāšanu, ir pieskaitāma narkotiku tirdzniecība un organizētā noziedzība, liela mēroga krāpšana un kriminālnoziegumi, kā arī noziegumi, kuros manāma īpaša federālā ieinteresētība, piemēram, noziegumi pret federālajām amatpersonām un krāpšana pret Amerikas Savienotajām Valstīm. Turklāt ir daži noziegumi, par kuriem kriminālvajāšanu var uzsākt vienīgi federālā valdība, tiem pieskaitāmi muitas likumpārkāpumi, likumpārkāpumi, kas skar federālo nodokļu samaksu, spiegošana un nodevība.

Visas starptautiskās ekstradīcijas lietas parasti tiek vestas federālajās tiesās.

Valstis lielākoties uzsāk kriminālvajāšanu par tādiem noziegumiem pret personu kā slepkavība, izvarošana, arī par noziegumiem, kas izdarīti attiecībā uz īpašumu, piemēram, laupīšana un zādzība. Štatos daudz biežāk nekā federālajā valdībā tiek celtas apsūdzības par pastrādātajiem noziegumiem.

Kamēr štatiem ir plašas tiesības uzsākt kriminālvajāšanu par daudziem noziegumu veidiem, tās var izmeklēt un celt apsūdzību vienīgi par tām kriminālajām darbībām, kuras veiktas to ģeogrāfiskajā apgabalā. Savukārt federālās valdības vara ir spēkā visā valstī. Tādēļ federālā valdība bieži vien labāk spēj izmeklēt un pakļaut kriminālvajāšanai ļoti smalki izstrādātus liela mēroga noziegumus.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties