18. Septembris 2012 /NR. 38 (737)
Skaidrojumi. Viedokļi
Valdes locekļu atbildība par biznesa lēmumiem
6
Vai Komerclikumā jāievieš business judgment rule?
Mg.iur.
Evija Novicāne
zvērināta advokāte, sertificēta maksātnespējas procesa administratore 
Mg.iur.
Zane Kļaviņa
LL.M. (Ķelnes Universitāte), Ķelnes Universitātes tiesību zinātņu doktorante, zvērināta advokāta palīdze zvērinātu advokātu birojā "Spāde un Miķelsons" 

I. Ievads un risināmie problēmjautājumi Cicerons reiz teicis, ka nevis gudrība, bet veiksme ir tā, kas nosaka cilvēka dzīvi. Vai veiksme nosaka arī valdes locekļu atbildību? Jāņem vērā, ka biznesa lēmumi vienmēr ir saistīti ar zināmu risku un veiksmes faktoru, jo komercdarbībā pat ļoti racionāli un kvalitatīvi izvērtēti lēmumi var nesniegt gaidīto rezultātu un radīt zaudējumus. Tomēr, ja valdes loceklim, pildot amata pienākumus, iestātos negatīvas sekas ...

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
ATVĒRT AR KODU
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
PIRKT 1 RAKSTU  /  5 RAKSTUS
piekļuves kods
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
6 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Arnis
28. Septembris 2012 / 15:21
0
ATBILDĒT
Pateicība autorēm par noderīgu un interesantu rakstu!
E.Novicāne
21. Septembris 2012 / 18:52
0
ATBILDĒT
Paldies par raksta novērtējumu. Attiecībā uz priekšlikumu business judgment rule aplūkot kā vienu no ģenerālklauzulas \\\"krietns un rūpīgs saimnieks\\\" konkretizācijas gadījumiem - jāņem vērā, ka novērtējumu par to, vai valdes locekļa rīcība atbilst krietna un rūpīga saimnieka gādībai, jāveic, salīdzinot kā konkrētā situācijā objektīvi būtu rīkojies saprātīgs komersants. Ņemot vērā biznesa lēmumu būtību, ir praktiski neiespējami objektīvi novērtēt, vai cits saprātīgs komersants būtu rīkojies līdzvērtīgi, it īpaši, ja biznesa lēmums ir radījis zaudējumus. Respektīvi, vēlāk uzzinātais fakts, ka biznesa lēmums ir neveiskmīgs, automātiski vedina uz secinājumu, ka cits saprātīgs komersants šādu lēmumu noteikti nebūtu pieņēmis. Piemēram, no šodienas skatpunkta raugoties, valdes locekļa lēmums 2006.gadā visu uzņēmuma naudu ieguldīt nekustamajos īpašumos, šķiet neadekvāts un krietna komersanta rūpībai neatbilstošs. Taču 2006.gadā novērtējums būtu pilnīgi citāds.

Tādējādi, lai biznesa lēmumus varētu novērtēt maksimāli objektīvi, business judgments rule ir attīstījies kā papildus noteikums, nevis kā viens no ģenerālklauzulas \\\"krietns un rūpīgs saimnieks\\\" konkretizācijas gadījumiem. Jo tikai tad, ja business judgments rule aplūkojam kā papildus noteikumu, ir iespējams minizēt tā saukto atpakaļskata kļūdu iespējamību biznesa lēmumu novērtēšanā. Ir tiesa, ka atsevišķās valstīs business judgment rule piemēro, veicot tiesību normu interpretāciju. Tomēr interpretācijas obekts ir komerciālās rīcības brīvība, kas izriet no vadības funkcijas, nevis krietna komersanta gādība. Rakstot pētījumu, mēs savstarpēji daudz diskutējām, vai arī Latvijā varētu \\\"iet\\\" interpretācijas ceļu. Diemžēl tiesību normu piemērošanas līdzšinējā pieredze nedod pamatu lolot cerības, ka Latvijā business judgment rule varētu tikt veiksmīgi piemērots tiesību normu interpretācijas ceļā. Tādējādi arī nonācām līdz kodifikācijas ieteikumam. Lai gan - protams, ka šo tiesību institūtu varētu atvasināt arī no CL 1.panta. Prakse rādīs, vai arī Latvijā praktiskajā tiesību normu piemērošanā līdz tam nonāksim!
BB
19. Septembris 2012 / 13:56
0
ATBILDĒT
Labi uzrakstīts un ir intresanti lasīt, tomēr autoru vēlme pēc papildus normām normatīvajos aktos pazemina raksta autoritāti.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 3
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties