16. Oktobris 2012 /NR. 42 (741)
Skaidrojumi. Viedokļi
Piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanas process
Dr.iur.
Jānis Baumanis
Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja izmeklētājs 

Jau apritējuši septiņi gadi, kopš Latvijā ir ieviests juridiskām personām piemērojamo piespiedu ietekmēšanas līdzekļu institūts, kas papildināja krimināltiesisko piespiedu līdzekļu klāstu. Tādēļ lielākās diskusijas saistībā ar piespiedu ietekmēšanas līdzekļu ieviešanu noritējušas caur krimināltiesību prizmu, atstājot otrā plānā kriminālprocesuālos aspektus. Pētnieki nemitīgi pievērsušies piespiedu ietekmēšanas līdzekļiem, uzsverot šo līdzekļu piemērošanas prakses trūkumu. Taču jāatzīst, ka prakses neesamība nebūt nav saistīta ar piespiedu ietekmēšanas līdzekļu krimināltiesiskajiem aspektiem, bet gan ar piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanas procesuālo reglamentāciju.

Pēdējos septiņos gados process par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu tika reglamentēts tikai piecos Kriminālprocesa likuma (turpmāk – KPL) pantos, tas ir, KPL 439., 440., 441., 547. un 548. pantā. Jāatzīst, ka šāds regulējums ir nepilnīgs.

Piespiedu ietekmēšanas līdzekļu ieviešanas gaitā tika uzsvērta juridisko personu īpatnība, piemēram, šīm personām nav vainas, tām nevar tikt piemērota kriminālatbildība, to, ko varētu piemērot, nevar saukt par sodu. Tādēļ loģiski būtu, ka visas KPL normas tiktu grozītas, ņemot vērā šo jauno terminoloģiju. Tomēr tā nenotika, un kriminālprocesuālā jaunrade noritēja, ignorējot procesu par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu.

Ņemot vērā minēto, autors piedāvā ielūkoties visizplatītākajās kriminālprocesuālo normu piemērošanas problēmās, kuras praksē jārisina procesa virzītājiem.

Jāsāk jau ar procesa par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu uzsākšanu. KPL likumdevēji pamanījušies šo procesa posmu padarīt par tik nesaprotamu, ka nav brīnums, ka Latvijā procesi par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu netiek uzsākti.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties