25. Decembris 2012 /NR. 52 (751)
Numura tēma
Valsts prezidenta ievēlēšanas reglamentēšana
Gunārs Kusiņš
LU Juridiskās fakultātes lektors, Saeimas Juridiskā biroja vadītājs 

Vispirms es gribu pateikties šīs konferences organizatoriem par spēju sapulcināt Latvijas Universitātes Mazajā aulā gan Valsts prezidentus, gan arī daudzos interesentus. Šī patiešām ir unikāla iespēja uzklausīt vairākus Latvijas Valsts prezidentus un viņu klātbūtnē pārrunāt Valsts prezidenta institūcijas darbību un tālākās perspektīvas.

Vēlos arī pateikties par iespēju uzstāties šajā konferencē, un ceru, ka runas un referāti ļaus novērtēt šajos gados padarīto, paskatīties, kas, iespējams, nav bijis tā, kā vēlamies, un pārdomāt Valsts prezidenta institūcijas regulējuma pilnveidošanas iespējas.

Valsts prezidenta amata izveidošanas vēsture un Valsts prezidenta pilnvaras ir izvērsti analizētas vairākās publikācijās, taču ārpus sīkākas analīzes palicis kāds neliels aspekts, kas pirmajā mirklī var šķist mazāk nozīmīgs – kā un ar kādu aktu tiek reglamentēta Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtība.

Kā rāda vēsturiski dokumenti, pirmais Latvijas Valsts prezidents ir ievēlēts pirms 90 gadiem 1922. gada 14. novembrī. Saeimas sēde sākusies piecos piecpadsmit pēcpusdienā, un Valsts prezidentu Saeima ievēlējusi septiņos trīsdesmit astoņās minūtēs pievakarē. Tomēr šāds visnotaļ ātrs rezultāts nebūtu iespējams bez skaidras vienošanās par to, kādā kārtībā Saeimā jānotiek Valsts prezidenta vēlēšanām, un vēlos sniegt nelielu ieskatu tajā, kādā veidā ir reglamentēta Valsts prezidenta ievēlēšana.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties