9. Jūlijs 2013 /NR. 27/28 (778/779)
Numura tēma
Dalībnieka tiesības un pienākumi, lemjot par pamatkapitāla palielināšanu
Brigita Tērauda
zvērināta advokāte 

Praksē nereti kapitālsabiedrības dalībnieki tādu vai citādu iemeslu dēļ balso "pret" pamatkapitāla palielināšanu. Balsojuma sekas atkarīgas no dalībnieka ietekmes – mazākumdalībnieka negatīvais balsojums netraucē pieņemt lēmumu par pamatkapitāla palielināšanu, savukārt dalībnieks ar pietiekami lielu balsu skaitu var nepieļaut lēmuma pieņemšanu. Attiecīgi rodas jautājumi, vai un kādā veidā mazākumdalībnieks var aizstāvēt savas intereses viņam nevēlama lēmuma par pamatkapitāla palielināšanu pieņemšanā un savukārt ciktāl vairākuma dalībnieks drīkst izmantot savu varu, bloķējot lēmuma pieņemšanu.

Pamatkapitāla palielināšana ir viens no tiem pamatjautājumiem, kuru izlemšanu likumdevējs ir nodevis ekskluzīvā dalībnieku sapulces kompetencē.1 Sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) gadījumā vienīgi dalībnieku sapulce ir tiesīga lemt par pamatkapitāla palielināšanu.2

Ja jautājums par pamatkapitāla palielināšanu ir iekļauts SIA dalībnieku sapulces darba kārtībā un sapulce ir sasaukta pienācīgā kārtā, dalībnieki ir tiesīgi lemt par pamatkapitāla palielināšanu. Atsevišķam dalībniekam, kurš ir ierakstīts sabiedrības dalībnieku reģistrā un ir pilnībā apmaksājis savas daļas, ir tiesības paust savu attieksmi pamatkapitāla palielināšanas jautājumā, balsojot "par" vai "pret" šo lēmumu. Tiktāl it kā nerodas nekādas neskaidrības par dalībnieka tiesībām dalībnieku sapulcē lemt par pamatkapitāla palielināšanu. Protams, dalībnieka spēja praktiski ietekmēt to, vai lēmums par pamatkapitāla palielināšanu tiks vai netiks pieņemts, ir atkarīga no tam piederošo daļu īpatsvara kopējā daļu skaitā, jo, neskatoties uz vispārējo dalībnieku vienlīdzības principu, kapitālsabiedrībās lielāka līdzdalība pamatkapitālā paredz attiecīgi lielāku balsu skaitu dalībnieku sapulcē.3 Tā kā lēmuma par pamatkapitāla palielinājumu pieņemšanai likumdevējs ir noteicis prasību pēc kvalificēta balsu vairākuma, t.i., SIA gadījumā vismaz divām trešdaļām no sapulcē pārstāvētajām balsīm (ja vien sabiedrības statūti neparedz prasību pēc lielāka balsu skaita),4 tad jebkurš dalībnieks (vai vairāki dalībnieki kopā), kuram pieder vismaz viena trešdaļa no kopējā balsu skaita plus viena balss, var nepieļaut pozitīva lēmuma pieņemšanu, balsojot "pret" pamatkapitāla palielināšanu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties