13. Augusts 2013 /NR. 33 (784)
Tiesību prakse
Par personas izdošanu Amerikas Savienotajām Valstīm
Augstākās tiesas Krimināllietu tiesu palātas lēmums
Lietā Nr. IP–1
2013. gada 30. janvārī

Latvijas Republikas Augstākās tiesas Krimināllietu tiesu palāta šādā sastāvā: tiesas sēdes priekšsēdētājs tiesnesis A. Uminskis, tiesneši A. Poļakova, D. Treija, piedaloties prokuroram M. Viļumam, aizstāvei zvērinātai advokātei I. Bulgakovai, izskatīja atklātā tiesas sēdē D.Č., personas kods [..], sūdzību par Latvijas Republikas Ģenerālprokuratūras Darbības analīzes un vadības departamenta Starptautiskās sadarbības nodaļas prokurora M. Viļuma 2012. gada 20. decembra lēmumu par D.Č. izdošanu Amerikas Savienotajām Valstīm,

 

konstatēja

Latvijas Republikas un Amerikas Savienoto Valstu valdības noslēgušas līgumu "Par izdošanu".

Vadoties pēc minētā līguma 1. panta un Kriminālprocesa likuma 720. panta, Ņujorkas Dienvidu apgabala Amerikas Savienoto Valstu tiesnesis 2012. gada 23. augustā ir izdevis aresta orderi D.Č. apcietināšanai par darbībām, kas saskaņā ar Krimināllikumu ir kvalificējamas pēc 177.1 panta trešās daļas, 20. panta ceturtās daļas un 193.1 panta pirmās daļas.

Minētais lūgums saņemts Latvijas Republikas Ģenerālprokuratūras Darbības analīzes un vadības departamenta Starptautiskās sadarbības nodaļā.

2012. gada 6. decembrī Rīgas pilsētas Centra rajona tiesā ir saņemts prokurora ierosinājums par izdošanas apcietinājuma piemērošanu Amerikas Savienotajām Valstīm izdodamajai personai D.Č.

Ar Rīgas pilsētas Centra rajona tiesas izmeklēšanas tiesneša 2012. gada 6. decembra lēmumu D.Č. piemērots izdošanas apcietinājums.

Ar Latvijas Republikas Ģenerālprokuratūras Darbības analīzes un vadības departamenta Starptautiskās sadarbības nodaļas prokurora M. Viļuma 2012. gada 20. decembra lēmumu atzīta par pieļaujamu Latvijas Republikas pilsoņa D.Č. izdošana Amerikas Savienotajām Valstīm.

Latvijas Republikas Augstākās tiesas Krimināllietu tiesu palātā 2013. gada 15. janvārī ir saņemta izdodamās personas D.Č. sūdzība, ar kuru apstrīdēta prokurora lēmuma likumība un pamatotība. D.Č. sūdzībā lūdz atzīt par nepieļaujamu viņa izdošanu Amerikas Savienotajām Valstīm un atcelt apcietinājumu.

D.Č. norādījis, ka nav ievērots izdošanas tiesiskais pamats. Prokurors lēmumā par izdošanas pieļaujamību atsaucas uz 2005. gada 7. decembra Latvijas Republikas valdības un ASV valdības līguma par izdošanu 7. panta pirmo daļu, Kriminālprocesa likuma l., 41., 701., 702. pantu; Eiropas Padomes Konvencijas par izdošanu 12. panta otro daļu, Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 5. panta pirmās daļas c) apakšpunktu, kas ir nepietiekami saistībā ar pastāvošu tiesisko regulējumu izdošanas jautājumos, kā arī tas satur pretrunas, ieviešot neskaidrības par procedūras realizāciju.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties