2. Jūlijs 2001 /NR. 21 (214)
Par organizēto noziedzību un cīņu pret to

Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Vilnis Ķipēns:

Par organizēto noziedzību un cīņu pret to

KIPENS.JPG
(33700 BYTES) Foto: Arnis Blumbergs, “LV”

Referāts seminārā “Sociālās izmaiņas un noziedzība Skandināvijā un Baltijas reģionā” Jūrmalā 2001. gada 28. maijā — 1. jūnijā

Viens no sarežģītākajiem un bīstamākajiem noziedzības veidiem, kas atstāj lielu iespaidu uz politiskajiem, ekonomiskajiem un tiesiskajiem procesiem valstī, ir organizētā noziedzība. Tā kļūst arvien internacionālāka un sazarotāka, un noziedzīgo grupējumu dalībnieki aktīvas darbības var veikt kā vienas, tā vairāku valstu teritorijās.

Ar jēdzienu “organizētā noziedzība” ir jāsaprot pastāvīgi funkcionējoša vadāmu noziedznieku apvienība, kas ar noziedzību nodarbojas kā ar biznesu un ar korupcijas palīdzību veido aizsardzības sistēmu pret sociālo kontroli. Tā ir alternatīva, paralēli valstiskiem veidojumiem funkcionējoša parādība, kas veidojas no organizētu noziedzīgu un citu struktūru darbības, kuru mērķis ir iegūt vai arī realizēt nelegālus ienākumus.

Kā viens no būtiskākajiem faktoriem līdz ar Latvijas valstiskās suverenitātes atjaunošanu 1990.gada 4.maijā jāmin straujās izmaiņas īpašuma attiecībās. Straujais valsts īpašuma samazināšanās un privātā sektora palielināšanās process, kas bija ekonomisko reformu rezultāts, ne tikai pakāpeniski pastiprināja sociālo nevienlīdzību starp atsevišķām iedzīvotāju grupām, bet arī saasināja cīņu par ietekmes sfērām krimināli orientētajā vidē, turklāt ne tikai Latvijā.

Analizējot organizētās noziedzības situāciju Latvijā, šobrīd vērojama Krievijas organizētās noziedzības grupējumu ietekmes un spiediena paplašināšanās mēģinājumi, ar Krievijas “likumīgo zagļu” starpniecību cenšoties pārdalīt interešu sfēras, tai skaitā ekonomiskās (nekustamā īpašuma iegāde uz fiktīvu personu vārda, netīrās naudas atmazgāšana, “obščaka” nodevu izspiešana utt.). Līdz ar to varētu izskaidrot arī pieaugošo noziedzīgo autoritāšu pasūtījumu, kā arī slepkavības mēģinājumu skaitu. Jāatzīmē, ka noziedzīgo autoritāšu nāves fakti un aresti, kā arī vairāku noziedzīgo līderu autoritātes samazināšanās un mazu grupu parādīšanās, kas nodarbojas ar visatļautību un kas nepakļaujas kriminālo autoritāšu ietekmei, radījuši arī noziedzīgo grupējumu nestabilitāti valsts iekšienē. Šobrīd Latvijas kriminālajā pasaulē notiek ietekmes sfēru pārdale, noziedzīgo grupējumu interešu apvienošana. Šie faktori ietekmē noziedzīgo grupējumu nestabilitāti. 2000.gadā noziedzīgajā vidē tika atrisināts jautājums par “likumīgā zagļa” iecelšanu.

Līdz ar to 2001.gadā prognozējama

— Organizēto noziedzīgo grupējumu “obščaka” pārdalīšana pēc šo apvienību pārgrupēšanās;

— I.Haritonova grupējuma pozīciju nostiprināšanās sakarā ar I.Haritonova atbrīvošanu no ieslodzījuma vietas;

— Krievijas organizētās noziedzības ietekme un spiediena pieaugums.

Situācija organizētajā noziedzībā

Organizētajā noziedzībā iesaistīto grupu raksturojums

• Grupās, kuras iesaistītas organizētajā noziedzībā, pastāv noteikta hierarhija: vadošā persona, “obščaka” (kopējās kases) turētājs, brigādes līderis, brigāžu dalībnieki, finansētāji un savstarpēji saistītā tīkla pārstāvji. Katrai no iepriekšminētajām personām ir savi stingri noteikti pienākumi;

• pārsvarā noziedzīgajās grupās darbojas vīrieši, tomēr šajā sakarā ir vērojamas pārmaiņas tajās grupās, kuras ir iesaistītas ekonomiskajos noziegumos;

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties