14. Janvāris 2014 /NR. 2 (804)
Skaidrojumi. Viedokļi
Atlaišanas pabalsta izmaksas noteikumi valsts un pašvaldību institūcijās
2
Mg.iur.
Edgars Pastars
Saeimas Juridiskā biroja juridiskais padomnieks  

2014. gada 1. janvārī spēkā stājās vairāk nekā 1000 tiesību aktu, to skaitā arī grozījumi tiesību aktos. Šā raksta un arī izdevuma formāts neļauj aplūkot pat daļu no šajos tiesību aktos regulētajiem jautājumiem, tādēļ šajā rakstā autors koncentrēsies uz vienu šauru, bet būtisku novitāti, kas no 2014. gada 1. janvāra stājās spēkā pilnā apjomā, beidzoties ilgajiem pārejas periodiem sakarā ar ekonomisko lejupslīdi, proti, atlaišanas pabalstu un tā izmaksas nosacījumiem tajās valsts un pašvaldību institūcijās, uz kurām attiecas Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums (turpmāk – Atlīdzības likums). Šo institūciju skaitā ir ne tikai valsts civildienesta ierēdņi, bet arī uz darba līguma pamata nodarbinātie un tādi, kuriem ir amata tiesiskās attiecības bez līguma un dienesta attiecībām.

Jāatgādina, ka Valsts un pašvaldību amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumam, kas stājās spēkā 2010. gada 1. janvārī, ir ļoti ambiciozs mērķis – apkopot citos likumos noteiktās garantijas vienuviet un būtiski ierobežot iestāžu rīcības brīvību. Atlīdzības likums balstās uz principu, ka izmaksāt un paredzēt var tikai tādu atlīdzību, kas atļauta (noteikta) šajā likumā. Ja likumā nekas par to nav minēts, tas nozīmē tikai vienu – nedrīkst! Šis princips tiek stingri ievērots arī attiecībā uz citos likumos paredzēto. Tā, piemēram, ja kāds labums izmaksājams saskaņā ar Darba likumu, bet nav atļauts tieši (reglamentējot attiecīgu jautājumu) vai netieši (nosakot, ka piemēro citu likumu), tad to darīt nedrīkst. Atbilstošs grozījums izdarīts arī Darba likuma 2. pantā.1

Raksta ietvaros tiks skatīti svarīgākie problēmjautājumi un ieskicēta sistēmiska pieeja, nevis apskatīts viss regulējums kopumā. Šajā rakstā tiks aplūkota arī nostrādātā laika valsts un pašvaldību institūcijās skaitīšana atlaišanas pabalsta apmēra aprēķināšanai, nosacījumi atlaišanas pabalsta izmaksai, izbeidzot nodarbinātību ar vienošanos, atlaišanas pabalsta piemērošanas īpatnības politiskajiem amatiem, kā arī iespēja pārcelt ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma izmantošanu uz citu iestādi, nekompensējot to naudā.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
sponger
16. Janvāris 2014 / 22:32
0
ATBILDĒT
Man tomēr šķiet dīvaini, ka vienā pašvaldībā var būt atsevišķu profesiju pārstāvji, skolotāji, kas strādā dažādās pašvaldības izglītības iestādēs, kas katra ir darba devējs, pavisam kopā nostrādā mēnesī 200 līdz 250 stundas un viss ir normāli. Es nesaprotu, kā to var izdarīt, un tīri teorētiski darba stundām vajadzētu pārklāties, jo skolas jau nav atvērtas 24 stundas diennaktī. Bet viss esot kārtībā. Vai ir?
vārds
14. Janvāris 2014 / 17:06
1
ATBILDĒT
nu raksts ļoti samudžināts un sarežģīts
Satversme 100: Atver Satversmi
Satversme: Esejas
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties