No likuma "Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem" 24. panta izriet, ka sabiedrisko pakalpojumu sniedzējam ir pienākums nodrošināt sabiedriskos pakalpojumus, ja vien nepastāv normā paredzētie šķēršļi, tostarp finansiālās iespējas. Iepriekšējā lietotāja nenokārtotās saistības par dabasgāzes piegādi neiekļaujas likuma "Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem" 24. panta pirmās daļas tvērumā un nevar kalpot par šķērsli dabasgāzes piegādes līguma noslēgšanai. Dabasgāzes piegādes līgumu nenoslēgšana ar jauno nekustamā īpašumu īpašnieku, valdītāju vai lietotāju nav viens no likumā noteiktajiem instrumentiem, kā nodrošināt parāda piedziņu. Ja šā iemesla dēļ tiek kavētas citu personu tiesības saņemt sabiedriskos pakalpojumus, šāda rīcība ir prettiesiska.
Ministru kabineta 2008. gada 16. decembra noteikumu Nr. 1048 "Dabasgāzes piegādes un lietošanas noteikumi" 86. punktā paredzētās tiesības dabasgāzes padevi atjaunot pēc tam, kad mājsaimniecības lietotājs ir pilnībā samaksājis par patērēto dabasgāzi un nokavējuma procentus, kā arī sedzis sistēmas operatora aprēķinātos dabasgāzes padeves pārtraukšanas un atjaunošanas izdevumus, piemērojamas gadījumā, ja dabasgāzes lietotājs nav mainījies. Proti, jaunais objekta īpašnieks neatbild par saistībām, kas izriet no dabasgāzes piegādātāja līguma ar iepriekšējo lietotāju, un tam nav jācieš dabasgāzes padeves pārtraukšanas sekas.
Dabasgāzes piegādes līgums pēc savas būtības ir civiltiesisks darījums, kaut arī tā noslēgšanu veicina likumā "Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem" noteikts tiesisks pienākums sniegt sabiedrisko pakalpojumu. Piegādātājs līgumu vienpusēji var izbeigt, ja lietotājs nepilda līguma nosacījumus vai ir zaudējis gazificētā objekta īpašuma/īres tiesības. Tomēr pakalpojumu sniedzēja privātā griba nevar prevalēt pār likumā "Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem" noteikto pienākumu sniegt sabiedrisko pakalpojumu pēc personas pamatota pieprasījuma, likumā noteiktais pienākums ierobežo šo gribas izpausmi.
Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departaments šādā sastāvā: senatore L. Slica, senatore V. Krūmiņa, senatore D. Mita, rakstveida procesā izskatīja administratīvo lietu, kas ierosināta, pamatojoties uz SIA "NIF Dzīvojamie īpašumi" pieteikumu par Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2011. gada 11. jūlija lēmuma Nr. 1-2.21/3047 atcelšanu un labvēlīga administratīvā akta izdošanu, sakarā ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas un AS "Latvijas Gāze" kasācijas sūdzībām par Administratīvās apgabaltiesas 2013. gada 4. aprīļa spriedumu.
Aprakstošā daļa
Pieteicēja SIA "NIF Dzīvojamie īpašumi" ieguva īpašumtiesības uz nekustamo īpašumu [adrese], Jelgavā (turpmāk – objekts), kurā bija atslēgtā dabasgāzes padeve sakarā ar to, ka iepriekšējais objekta īpašnieks nebija nokārtojis saistības par dabasgāzes piegādi objektā.
Pieteicēja vērsās pie trešās personas AS "Latvijas Gāze", lūdzot noslēgt dabasgāzes piegādes līgumu. Trešā persona pieteicējas lūgumu noraidīja, jo tā nav saņēmusi samaksu par objektā iepriekš patērēto dabasgāzi.
Pieteicēja vērsās Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (turpmāk – Komisija vai atbildētāja), lūdzot uzdot trešajai personai noslēgt līgumu ar pieteicēju par dabasgāzes piegādi objektā.
Ar Komisijas 2011. gada 11. jūlija lēmumu Nr. 1-2.21/3047 pieteicējas lūgums noraidīts.
Pieteicēja iesniegusi pieteikumu Administratīvajā apgabaltiesā par Komisijas lēmuma atcelšanu un labvēlīga administratīvā akta izdošanu. Ar Administratīvās apgabaltiesas 2013.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.