1. Jūlijs 2014 /NR. 25 (827)
Numura tēma
“Jurista Vārda” lasītāju viedoklis par tiesu nolēmumu pieejamību un anonimizāciju Latvijā
5

Lai noskaidrotu, kā mūsu žurnāla lasītāji vērtē Latvijas tiesu nolēmumu pieejamību un anonimizāciju, "Jurista Vārda" redakcija žurnāla 2014. gada 3. jūnija laidienā un portālā juristavards.lv (no 29. maija līdz 15. jūnijam) ievietoja aptaujas anketu "Izsaki viedokli par tiesu nolēmumu pieejamību Latvijā".

Kopumā aptaujā piedalījās 56 "Jurista Vārda" lasītāji (55 anketu aizpildīja portālā, viena anketa iesūtīta pa pastu). Deviņiem no viņiem nav juridiskās izglītības, 11 pašlaik studē jurisprudenci, bet 36 aptaujas dalībnieki ir ar pabeigtu tieslietu izglītību.

Pēc nodarbošanās aptaujas dalībnieki iedalās šādi: viens tiesnesis, 13 tiesu darbinieki, astoņi zvērināti advokāti vai zvērināta advokāta palīgi, septiņi valsts pārvaldē nodarbināti juristi, deviņi komercsabiedrībās strādājoši juristi, kā arī 10 citu juridisku profesiju pārstāvji. Ar jurisprudenci profesionāli nav saistīti septiņi aptaujas dalībnieki.

2013. gada 1. septembrī stājās spēkā grozījumi likuma "Par tiesu varu" 28.1 pantā, kas noteica, ka "atklātā tiesas sēdē pieņemtus tiesas spriedumus pēc to spēkā stāšanās publicē mājaslapā internetā, ja likumā nav noteikts citādi. Tāpat publicē arī tiesas lēmumus Ministru kabineta noteiktajā apjomā. Publicējot tiesas nolēmumus, aizsedz to informācijas daļu, kas atklāj fiziskās personas identitāti". Atbildot uz jautājumu, kā mainījusies tiesu nolēmumu pieejamība kopš šī brīža, 18 aptaujas dalībnieki atzina, ka tiesu nolēmumi kļuvuši pieejamāki, savukārt 27 uzskatīja, ka informācija par tiesu nolēmumiem joprojām ir grūti pieejama, bet astoņi norādīja citu variantu.

Pārliecinoši lielākā respondentu daļa (44) informāciju par tiesu praksi Latvijā joprojām smeļas no Augstākās tiesas mājaslapas www.at.gov.lv. Nākamais iecienītākais informācijas avots ir portāls tiesas.lv (37 respondenti), tam seko neformāla informācijas ieguve no kolēģiem juristiem (25), kā arī no tiesu prakses sadaļas žurnālā "Jurista Vārds" (21) un tiesībzinātnieku publikācijām (21), Augstākās tiesas ikgadējiem spriedumu krājumiem (15) un citiem avotiem (8).

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
5 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Jurčiks
3. Jūlijs 2014 / 08:39
0
ATBILDĒT
Anonimizācija ir birokrātu slima ideja. Tiesu procesi ir atklāti (izņemot atseviškus gadījumus), tādēļ kur ir problēma? Spriedumu anonimizācija ir korupcijas piesegšana aiz datu aizsardzības širmīša...
skats no malas
1. Jūlijs 2014 / 18:45
0
ATBILDĒT
Kā vienmēr - pat pašas labākās idejas (tiesu spriedumu pieejamība internetā) spēj pilnībā sagandēt absolūti nejēdzīgs izpildījums (skatīt rakstā minētos secinājumus).

Tomēr liekam satraukumam nav pamata. Pēc maniem novērumiem ikviena aktualizēta, bet ne pārāk liela problēma valsts līmenī tiek atrisināta vidēji statistiski trīs līdz četru gadu laikā (nu tieši tā kā bezgalīgā cīņa ar tā sauktajām legālajām narkotikām), tā ka gan jau pēc 5 gadiem:
1) būs izveidots normāls meklēšanas rīks, pēc kura var kaut ko arī atrast tajā anonimizēto spriedumu kaudzē;
2) atļaus google traktorīšiem iebraukt arī tiesas.lv dobītēs;
3) tiesu nolēmumi būs pieejami arī .doc formātā
4) utt.

Lai gan no pašas anonimizācijas kā tādas, diez vai kāds atsacīsies tuvāko 5-10 gadu laikā, neskatoties uz to, ka tā ir vienkārši smieklīga (jo visi lēmumu un spriedumi ir publiski pieejami tiesā), jo šādu lēmumu birokrātija vienkārši nepieļaus.
Malinieks > skats no malas
2. Jūlijs 2014 / 14:00
2
ATBILDĒT
Kāpēc tad neko nevar atrast? Strādāju ar tiem nolēmumiem un visu atrodu. Sava pieeja tai sistēmai jāatrod, tomēr, ja nemāki pats, tad palūdz padomu paziņai.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 2
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties