5. Augusts 2014 /NR. 30 (832)
Viedoklis
Satversmes ievada piemērošana
10
Dr.iur.
Jānis Pleps
LU Juridiskās fakultātes docents  

Šo tēžu uzdevums ir sniegt atsevišķus pieturas punktus jaunā Satversmes ievada piemērotājiem.

1. Satversmes ievads ir pieņemts Satversmes 76. pantā paredzētajā kārtībā kā Satversmes grozījums. Satversmes ievads groza/papildina Satversmes tekstu, aizstājot iepriekšējo – 1922. gada 15. februārī pieņemto Satversmes ievadu.

2. Satversmes 1922. gada 15. februāra ievads nav atcelts ar jauna ievada pieņemšanu, jo visi būtiskākie līdzšinējā Satversmes ievada formulējumi pārņemti Satversmes ievada otrās rindkopas otrajā teikumā. Līdz ar to jauna Satversmes ievada pieņemšana ir evolucionārs Satversmes pilnveidojums, kas sevī ietver līdzšinējā Satversmes ievada saturu, to paplašinot un izvēršot.

3. Satversmes ievads ir Satversmes teksta sastāvdaļa. Tam ir tāds pats juridiskais spēks kā citām Satversmes teksta vienībām, kuras iespējams grozīt Satversmes 76.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
10 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
PUSLABS
8. Augusts 2014 / 15:31
0
ATBILDĒT
Autora 10.tēzē norādītā ierosme Satversmi tulkot dinamiski, „ņemot vērā konstitucionālo tiesību un sabiedrības dzīves attīstības tendences” raisa bažas par šādas tulkošanas pakāpenisku attālināšanos no sākotnēji iecerētā. Tiesību norma nav gumija, ko var bezgalīgi stiept. Iedomāsimies situāciju, ka pašreizējais Saeimas sastāvs, kas pieņēma preambulu, sāk dzīvot mūžīgi (novilksim paralēli ar Torchwood’a pēdējās sezonas sižetu). Kāds pamats būtu normu „dinamizēt”, ja to pieņēmušie cilvēki varētu apliecināt, ka bija domāts pilnīgi kas cits? Mums ir labs piemērs ar Satversmes 1.pantu, kad laika gaitā mēs uzzinām arvien kaut ko jaunu par neatkarīgu demokrātisku republiku. Jābūt robežai, pie kuras iztulkošana apstājas.
Seskis
6. Augusts 2014 / 09:15
2
ATBILDĒT
Lasīju Preambulu un vētraini paudu savas emocijas, lasīju otreiz un atkal vētraini paudu savas emocijas, līdz pamanīju pie savas mājas baltu auto ar sarkanu krustu (radinieki bija izsaukuši). Gādīgi ārsti iedeva zālītes un stingri noteica, ka Preambulas lasīšana esot apvienojama ar ambulatoriem pasākumiem psihiskās veselības nostiprināšanā.
sm.
5. Augusts 2014 / 16:01
1
ATBILDĒT
Tikko pirmo reizi izlasīju precizēto/saīsināto preambulas redakciju. Tagad droši vien katra interešu grupa centīsies tur atrast kaut ko sev labvēlīgu.

No savas puses saskatu dažas labas praktiskas lietas: nostiprināti vairāki vides tiesību (vai vismaz no vides tiesībām nākuši vai no tām ietekmējušies) principi: 1) ilgtspējīga attīstība, nākamās paaudzes, arī tiešā tekstā “vide” un “daba”. Tas it kā nostāda vidi virs privātīpašuma, ja būs tāda kolīzija kādā no nākamām ST lietām un nelīdzēs līdzšinējās risinājuma stratēģijas, piemēram, attiecībā uz LV specifisko aizsargjoslu regulējumu, kas ir liels privātīpašuma aprobežojums u.tml.; 2) sociālās solidaritātes akcents – var noderēt lietās, kas saistītas ar finanšu līdzekļu pārdali starp sabiedrības grupām (progresīvie nodokļi u.tml.), no otras puses – lielāka finansiālā atbildība var būt ģimenei, kas no valsts noveļ daļu uzturēšanas sloga; 3) veiksmīgs pēdējais teikums, kas attiecas uz Latvijas ārpolitiku (vienota pasaule – tas ir tik “peace”)

Negatīvās lietas: 1) latviskās dzīvesziņas, kristīgo vērtību un vispārcilvēcisko vērtību savstarpējā konkurence (piem., latviskā dzīvesziņa – pretoties, kristīgā vērtība – pakļauties, vispārcilvēciskā vērtība – sadzīvot); 2) kristīgo vērtību satura nekonkrētība – tur būs jāmeklē preambulas sagatavošanas materiāli, ko autori ar to sapratuši (piemēram, vai ietilpst arī “dzīvība ir svēta” uzskats, kas aizkavētu eitanāzijas atzīšanu).
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 7
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties