12. Augusts 2014 /NR. 31 (833)
Skaidrojumi. Viedokļi
Odoroloģiskās ekspertīzes rezultātu izmantošanas problēmas kriminālprocesā
3
Egons Rusanovs
zvērināts advokāts, LU Juridiskās fakultātes doktorants  

Šis raksts ir pirmais triju rakstu sērijā par odoroloģiskās ekspertīzes rezultātu izmantošanas problēmām Latvijas kriminālprocesā.

I. Ievads

Šī raksta tapšanai ir sava priekšvēsture. Realizējot aizstāvību kāda kriminālprocesa ietvaros, šo rindu autora sākotnēji vienīgi neskaidrās un nekonkrētās aizdomas par odoroloģiskās izpētes rezultātu apšaubāmību konkrētajā lietā vēlāk pārtapa visnotaļ spēcīgā (un ceru, ka pamatotā) pārliecībā, ka Latvijā ar noziedzīgā nodarījuma vietā izņemto smaržu pēdu izpētes jautājumiem (vismaz pašreiz eksistējošajā versijā vai formātā) saistās ļoti nopietnas problēmas, kas izraisa virkni kriminālprocesuāla un kriminālistiska rakstura iebildumu, ja minētās ekspertīzes rezultāti nopietni sāk pretendēt uz pierādījumu nozīmi.

Tātad viss sākās ar to, ka konkrētajā kriminālprocesā Latvijas odorologi paveica pat teorētiski gandrīz nepaveicamo – izpētes gaitā visi trīs suņi biodetektori skaidri un nepārprotami reaģēja uz pārbaudāmās personas (aizdomās turētā) M.B. smaržas paraugu, kas bija izvietots uz poligona izvēles rindā kopā ar piecu statistu smaržu paraugiem pēc tam, kad meklēšanas startā "dzīvajām mērierīcēm" ieostīšanai tika dota pirms gandrīz pieciem gadiem notikuma vietā uz flaneļa adsorbenta izņemta smaržas pēda.1 Pašam par sevi šim apstāklim, protams, nebija izšķirošas nozīmes, lai sāktu nopietni interesēties par šīs visnotaļ eksotiskās ekspertīzes būtību. Padziļinātu interesi izraisīja vairāki citi apstākļi, un pat ne tas, ka pēc šiem apmēram pieciem gadiem (acīmredzot nepienācīgas glabāšanas rezultātā) uz pieminētā flaneļa adsorbenta jau bija pat izveidojies pelējums.

Jautājumus vispirms izraisīja tas, ka pati smaržas pēda notikuma vietā – daudzstāvu namu pagalmā – siltā vasaras dienā uz asfalta virsmas tika izņemta vairāk nekā divas stundas pēc paša nozieguma (dubultslepkavības) izdarīšanas brīža un no vietas, ar kuru, iespējams, ne vairāk kā dažas sekundes (drīzāk, ka pat vēl mazāk) tikai tīri hipotētiski varēja saskarties slepkavas apavi.

Aizdomas par vēlāk ekspertīzes gaitā izdarīto secinājumu (ne)zinātniskumu vēl pastiprināja tiesas izmeklēšanā konstatētais, ka pie viena no līķa kājām, tas ir tieši tajā vietā, kur no asfalta virsmas arī tika izņemta smaržas pēda, pirms pašas notikuma vietas apskates bez apsardzes uzņēmuma darbinieka, kurš sākotnēji mēģināja konstatēt dzīvības pazīmes abiem cietušajiem, un neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta ekipāžas vairāku cilvēku sastāvā, kas konstatēja cietušā nāvi un līdz ar to arī ne mazāk kā vienu minūti uzturējās smaržu pēdas izņemšanas zonā, turpat kā allaž mīdījās arī neidentificēts personu skaits ar visdažādākā ranga priekšniecības pārstāvjiem un citiem vienkāršiem interesentiem.

Turklāt uz notikuma vietu izsauktais kinologs vienīgi ar nožēlu varēja konstatēt, ka "notikuma vietā bija daudz policijas automašīnu un policijas darbinieku.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
3 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
tiesneša palīs
18. Augusts 2014 / 17:49
1
ATBILDĒT
Cik atceros advokāts Rusanovs šajā lietā panāca apsūdzētā M.B. pilnīgu attaisnošanu. Līdz ar to nedomāju, ka viņa izteikto kritiku būtu pamats dēvēt par "primitīvu gānīšanos".
Ar interesi gaidu nākamo rakstu.
advokātu garīgās mokas ir..., jeb kā tur likumā ir teikts?
13. Augusts 2014 / 17:19
10
ATBILDĒT
ar primitīvu gānīšanos vērsties pret zinātni. tas nedara godu
Armands
13. Augusts 2014 / 14:16
0
ATBILDĒT
Lai arī krimināltiesības nav mans lauciņš, tomēr šo rakstu izlasīju ar lielu interesi. Labi uzrakstīts un pamatots. Būtu lietderīgi, ja autors un citi krimināltiesību praktiķi līdzīgā veidā (ar Latvijas prakses piemēriem, atsauci uz teoriju un citu valstu pieredzi) izanalizētu arī citus ekspertīžu veidus un pierādīšanas līdzekļus, piemēram, to pašu mītisko poligrāfisko ekspertīzi.
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties