30. Septembris 2014 /NR. 38 (840)
Skaidrojumi. Viedokļi
Odoroloģiskās ekspertīzes rezultātu izmantošanas problēmas kriminālprocesā
2
Mg.iur.
Egons Rusanovs
zvērināts advokāts birojā "Rusanovs & Partneri", LU Juridiskās fakultātes doktorants 

Šis ir otrais raksts triju rakstu sērijā par odoroloģiskās ekspertīzes rezultātu izmantošanas problēmām Latvijas kriminālprocesā. Pirmo rakstu skat. 2014. gada 12. augusta "Jurista Vārda" 31. numurā.

Ievads

Turpinot iepriekšējā rakstā iesākto odoroloģiskās ekspertīzes rezultātu izmantošanas problēmu analīzi, lasītājam būtu jāatgādina kāds sengrieķu mīts.

Kipras salas valdnieks un skulptors Pigmalions no ziloņa kaula bija radījis neredzēti skaistas jaunavas statuju. Gluži kā dzīva šī statuja slējās mākslinieka darbnīcā. Viņam pat šķitis, ka tā elpo – it kā tūliņ pat tā sāks kustēties un runāt... Tā Pigmalions stundām ilgi esot sēdējis pie statujas un tīksminājies par tās skaistumu. Viņš pat dāvinājis tai greznas dārglietas un ģērbis izsmalcinātās drebēs. Taču statuja turpināja būt vienīgi statuja, un Pigmaliona mīlestība aizvien palika bez atbildes jūtām. Tad beidzot pienāca dievietei Afrodītei veltīti svētki, un Pigmalions vērsās pie viņas ar kaismīgu lūgšanu: "Brīnišķīgā Afrodīte! Apdāvini mani ar sievu, tikpat lielisku kā jaunavas statuja, kuru es pats esmu radījis!" Atsteidzies atpakaļ savā darbnīcā, viņš nu beidzot varēja gavilēt: statuja bija atdzīvojusies! Pukst jaunavas sirds, mirdz dzīve viņas acīs... Tā Afrodīte esot dāvinājusi Pigmalionam sievu Galateju. Pigmaliona ticība bija palīdzējusi viņa sapnim īstenoties.1

20. gadsimta 60. gados amerikāņu psihologi prof. Roberts Rozentāls (Robert Rosenthal) un Lenors Džeikobsons (Lenore Jacobson) veica pētījumu, kurā apstiprinājās viņu izvirzītā hipotēze, ka paradoksālā kārtā cilvēku gaidas (ilgas) tik tiešām mēdzot piepildīties. Gluži kā senajā mītā.

Eksperimenta būtība bija šāda: mācību gada sākumā R. Rozentāls un L. Džeikobsons ieradās kādā Sanfrancisko skolā, lai vienas viņu pašu izvēlētas klases skolēnu vidū veiktu testu, kas noteiktu tos, kuri ir apdāvināti ar izcilām prāta spējām un uzrādīs strauju intelektuālo progresu topošajā mācību gadā. Ar testa rezultātiem R. Rozentāls un L. Džeikobsons iepazīstināja arī skolotājus, kuri bijuši visnotaļ pārsteigti – perspektīvāko vidū nebija vairāku teicamnieku, bet vienlaikus starp nosauktajiem bijuši tādi skolēni, no kuriem neviens nekādu īpašu progresu negaidīja. Tomēr psihologi pārsteigtos skolmeistarus mierinājuši – tests esot pārbaudīts, kā saka: "Paši redzēsit!"

Patiesībā psihologu tests bija vienīgi fikcija.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
[pūp]
2. Oktobris 2014 / 12:23
3
ATBILDĒT
KPL 66.pants. Aizdomās turētā tiesības
(1) No brīža, kad personai paziņots, ka tā atzīta par aizdomās turēto, šai personai ir šā likuma 60.2 pantā noteiktās pamattiesības, kā arī tiesības:
5) PIEDALĪTIES IZMEKLĒŠANAS DARBĪBĀS, KURAS TIEK VEIKTAS PĒC ŠĪS PERSONAS VAI TĀS AIZSTĀVJA PIETEIKUMA, ja vien šāda piedalīšanās netraucē izmeklēšanas darbību veikšanu vai neaizskar citas personas tiesības;

KPL 209.pants. Salīdzinošajai izpētei nepieciešamo paraugu ņemšana piespiedu kārtā
(1) AIZTURĒTĀ, AIZDOMĀS TURĒTĀ UN APSŪDZĒTĀ PIENĀKUMS IR ĻAUT ŅEMT NO SEVIS PARAUGUS SALĪDZINOŠAI IZPĒTEI, bet no personas, pret kuru uzsākts kriminālprocess, no liecinieka un cietušā salīdzinošajai izpētei nepieciešamos paraugus piespiedu kārtā drīkst ņemt tikai ar izmeklēšanas tiesneša lēmumu.

Nu, atkal nekā jauna, vienmēr un visur tas pats vecais: vai nu problēmas ar tiesību izpratni, vai nu tiesību iztulkošana atbilstoši kāda savtīgajām interesēm
ai_bi
30. Septembris 2014 / 08:55
10
ATBILDĒT
Autors, bez šaubām, ir labs jurists, bet zināšanu par suņiem, izskatās, ka pietrūkst.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties