2013. gada 1. jūlijā stājās spēkā Civilprocesa likuma grozījumi, kas paredz, ka Jelgavas tiesa kā specializētā pirmās instances tiesa speciālā tiesvedības kārtībā izskata lietas par kapitālsabiedrību dalībnieku (akcionāru) sapulces lēmumu atzīšanu par spēkā neesošiem (Civilprocesa likuma 30.4 nodaļa). Ņemot vērā, ka ir pagājis vairāk nekā gads kopš speciālās tiesvedības kārtības ieviešanas, var izdarīt pirmos secinājumus par tās efektivitāti un lietderību.
Likumdevējs atzina, ka komersanti, īpaši kapitālsabiedrības, ir galvenie nodokļu maksātāji, tāpēc arī valstiskā līmenī ir svarīgi, lai šiem subjektiem būtu iespēja ātrāk panākt tiesisko stabilitāti iekšējo strīdu gadījumā. Jo īpaši tas ir svarīgi, ja kapitālsabiedrības vadība tiek prettiesiski pārņemta, lai izsaimniekotu kapitālsabiedrības mantu. Civilprocesa likuma 30.4 nodaļa tika veidota tā, lai kapitālsabiedrību būtiskākos iekšējos strīdus var izskatīt salīdzinoši īsos termiņos,1 piemēram: tika noteikta viena specializēta pirmās instances tiesa – Jelgavas tiesa; saīsināti termiņi lietas dalībniekiem un tiesai; nav apelācijas instances (pēc pirmās instances paredzēta uzreiz kasācijas instance); pamatā ir rakstveida process; ierobežota blakussūdzību iesniegšana; pienākums norādīt korespondences adresi Latvijā.
Izpētot Jelgavas tiesas praksi, kopumā var secināt, ka likumprojekta mērķis par ātriem tiesvedības termiņiem praksē tiek sasniegts.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.