6. Janvāris 2015 /NR. 01 (853)
Tiesību prakse
Zemnieka saimniecības īpašnieka maksātnespējas process
7
Augstākās tiesas Civillietu detartamenta spriedums
Lietā Nr. SPC-19 / 2014. gada 30. maijā

Zemnieka saimniecības īpašnieks, kurš ir ierakstīts Uzņēmumu reģistrā un tādējādi nav Komerclikuma subjekts (Komerclikuma spēkā stāšanās likuma 17. panta devītā daļa), nav uzskatāms par Maksātnespējas likuma 127. panta trešajā daļā minēto individuālo komersantu, tādēļ viņam piemērojams fiziskās personas maksātnespējas process.

Latvijas Republikas Augstākās tiesas Civillietu departaments šādā sastāvā: tiesnese referente V. Cīrule, tiesnese A. Briede, tiesnese A. Vītola, rakstveida procesā izskatīja Ģenerālprokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības departamenta virsprokurora protestu par Preiļu rajona tiesas 2013. gada 25. oktobra spriedumu I.S. pieteikumā par fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanu.

 

Aprakstošā daļa

[1] I.S. 2013. gada 18. oktobrī iesniedzis tiesā maksātnespējas procesa pieteikumu, lūdzot pasludināt fiziskās personas maksātnespējas procesu. Pieteikumā norādīts tālāk minētais. Parāda saistību kopējā summa saskaņā ar aizdevuma līgumu, kas noslēgts 2007. gada 20. septembrī starp pieteikuma iesniedzēju un VAS "Latvijas Hipotēku un zemes banka", ir Ls 43 661,34.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
7 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Magone
7. Janvāris 2015 / 09:41
5
ATBILDĒT
Piekrītu Advokātam. Ar spriedumu šoreiz ir aizšauts garām. Pašlaik Maksātnespējas likuma 127.panta trešā daļa paredz, ka nevar uzsākt fiziskās personas maksātnespējas procesu, ja šai personai ir IK. Tātad, no sākuma jālikvidē vai jāiziet mn process IK, tikai tad var iesniegt fiziskās personas mn pieteikumu. Jaunie grozījumi jau skaidri nosaka, ka šāds ceļš ejams arī z/s īpašniekam.
Augstākās tiesas kļūda bija tā, ka tiesa pieņēma, ka likumdevējs ir bijis kompetents, proti, kā raksta tiesa: "Ja likumdevējs būtu vēlējies šo tiesību normu attiecināt uz zemnieka saimniecības īpašnieku, Maksātnespējas likumā būtu ietverts atbilstošs tiesiskais regulējums."
Maksātnespējas likums nav rakstīts normāliem cilvēkiem, lai to izprastu, nepieciešamas īpašas prasmes tiesību normu tulkošanā. Gramatiska Maksātnespējas likuma normu tulkošana pie tiesiska rezultāta nenoved. Jau agrāk apgalvoju un atkārtoju vēlreiz –Maksātnespējas likuma izstrādātāju liela daļa ir diletanti.
Lasītājs
6. Janvāris 2015 / 12:46
2
ATBILDĒT
Nav tik vienkārši kā izskatās. Spriedumā ir norādīts, ka maksātnespējas process ir ZS īpašniekam, nevis ZS. Ja pieiet formāli, tad ZS īpašnieks ir fiziskā persona un visas tiesas atziņas ir pamatotas.
Vairāk raisa šaubas, ka bankas kredīts tika piešķirts ražošanas iekārtu iegādei, proti, kredīts no loģikas viedokļa tika piešķirts saimnieciskās darbības veikšanai, tāpēc to vajadzēja piešķirt ZS kā tiesību subjektam (formāli atbilstoši likumam - juridiskajai personai), nevis ZS īpašniekam (fiziskajai personai). Savukārt, ja kredītņēmējs ir ZS, tad vajadzēja uzsākt juridiskās personas maksātnespējas procesu, nevis fiziskās personas maksātnespējas procesu.
Papildus viela pārdomām. Arī par IK nav tik viennozīmīgi, jo fiziskā persona, kas ir reģistrējusies kā IK var slēgt divu veidu darījumus – komercdarbības veikšanai ar IK firmu un darījumus personīgajām vajadzībām. Piemēram, ja fiziskā persona ņem kredītu savas mājas celtniecībai, nevis saimnieciskās darbības veikšanai, tad tas nav IK darījums. Ja fiziskā persona nespēj šo kredītu atmaksāt, tad ir pamats uzsākt fiziskās personas maksātnespējas procesu, nevis IK maksātnespējas procesu, jo konkrētajā gadījumā nav saistības ar viņa veikto komercdarbību.
Jackpot > Lasītājs
7. Janvāris 2015 / 08:29
3
ATBILDĒT
pilnībā pievienojos Jūsu domu gājienam
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 4
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
— likumi.lv —
Maksātnespējas likums
— likumi.lv —
Civilprocesa likums
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties