7. Aprīlis 2015 /NR. 14 (866)
Numura tēma
Tiesas pieejamība un kvalitāte advokātu procesā: juridiskās palīdzības adminstrācijas skatījums
5
Jeļena Bārbale
Juridiskās palīdzības administrācijas direktora vietniece, Juridiskās palīdzības nodrošinājuma nodaļas vadītāja 

Tiesu sistēmas efektivitātes jautājums kontekstā ar advokātu obligātu iesaisti civilprocesā ir samērā komplicēts, jo būtiski skar savstarpēji saistītas jomas: tiesvedības procesus, pušu līdzdalību un šīs līdzdalības apjomu, personu tiesības uz pieeju taisnīgai tiesai (šaurākā un plašākā nozīmē), juridisko palīdzību un advokatūru kā neatņemamu justīcijas sastāvdaļu. Lai nodrošinātu minētā jautājuma vispusīgu novērtējumu, secinājumu izdarīšanu un risinājuma izstrādi, 2015. gada 6. februārī ar tieslietu ministra rīkojumu ir izveidota starpinstitucionālā darba grupa, kuras sastāvā ir iekļauts arī Juridiskās palīdzības administrācijas pārstāvis.

Raugoties uz minēto jautājumu no valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības viedokļa, ir vairāki svarīgi un akcentējami apstākļi.

 

Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības saņēmēji

Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likuma (turpmāk – likums) mērķis ir veicināt fiziskas personas tiesības uz taisnīgu tiesas aizsardzību, nodrošinot valsts garantētu finansiālu atbalstu juridiskās palīdzības saņemšanai.

Likums paredz, ka fiziskajām personām ir tiesības pieprasīt valsts nodrošināto juridisko palīdzību, ja:

  1. tās ir ieguvušas maznodrošinātas vai trūcīgas personas statusu atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai, kādā fiziskā persona atzīstama par maznodrošinātu vai trūcīgu;

  2. tās pēkšņi nonākušas tādā situācijā un materiālajā stāvoklī, kas tām liedz nodrošināt savu tiesību aizsardzību (stihisku nelaimju, nepārvaramas varas vai citu no personas neatkarīgu apstākļu dēļ), vai atrodas pilnā valsts vai pašvaldības apgādībā.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
5 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Raivo Sjademe
12. Aprīlis 2015 / 06:54
0
ATBILDĒT
Juridiskās palīdzības administrācijas pakalpojumi ir pieejami tikai Rīgā! Sākiet ar sevi, un tad metiet akmeņus citu dārziņos. Arī advokāti ir pieejami elektroniski, telefoniski un citādos veidos. Ja attiecīgā pilsētā, novadā ir darbs advokātam, tad viņš tur būs. Ja darba nav, tad sēdēt gaidīt klientu nav pareizi. Problēma ir tā, ka laukos nav darba, nav lietu, nav tiesu, iestāžu, kurās sniegt juridisko palīdzību, nav arī cilvēku, kuriem šo palīdzību sniegt. Būs cilvēki, būs darbs, būs jautājumi, advokāts arī būs. Administratīvā regulēšana šajā jautājumā nav nepieciešma. Visu atrisinās ekonomika.
Baraks Osama
8. Aprīlis 2015 / 12:55
1
ATBILDĒT
Vai jurista pieejamība reģionos jāaplūko burtiski no administratīvi teritoriālā iedalījuma viedokļa vai tomēr izejot no faktiskās situācijas? Piemēram, ja manā novadā oficiālas advokāta prakses vietas nav, bet juridisko palīdzību var saņemt pārdesmit kilometrus attālajā bijušajā rajona centrā, ar kuru ir regulāra sabiedriskā transporta satiksme, vai te var saskatīt vērā ņemamu tiesību aizskārumu?
Trūcīgā > Baraks Osama
8. Aprīlis 2015 / 14:51
0
ATBILDĒT
Ja mēs paturam prātā, kas ir šīs personas, kurām attiecīgā palīdzība tiek sniegta, proti, trūcīgas un maznodrošinātas, tad pieņemu, ka tām vizināšanās ar sabiedrisko transportu "pārdesmit km turp un atpakaļ" noteikti ir citādi vērtējams lielums...
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 2
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties