19. Maijs 2015 /NR. 20 (872)
Skaidrojumi. Viedokļi
Sprieduma parakstīšana
28
Dr.iur.
Jānis Neimanis
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes asociētais profesors, Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamenta tiesnesis  

Raksta mērķis ir aplūkot plašāk tiesas sprieduma parakstīšanas jautājumu, jo īpaši gadījumu, ja tiesnesis ir kavēts parakstīt tiesas spriedumu, kā arī attiecināt iegūtās atziņas uz kāzusu un pārbaudīt, vai ieviestais likuma grozījums ir pareiza atbilde uz situāciju.

Kāzuss

2014. gada 12. novembrī no Rīgas apgabaltiesas tiesneša amata tika atstādināta tiesnese I. Bērziņa. Viņa bija piedalījusies vairāku civillietu iztiesāšanā un saīsinātu tiesas spriedumu pasludināšanā, taču atstādināšanas dēļ tika kavēta parakstīt pilnu tiesas spriedumu izskatītajās civillietās. Atzīstot to par tiesisku šķērsli, Rīgas apgabaltiesas administrācija uzdeva izskatīt šīs lietas no jauna citā tiesas sastāvā. Dažas lietas tika izskatītas no jauna pēc būtības citā tiesas sastāvā, bet dažās lietās tiesneši to atteicās darīt, uzskatot, ka nav tiesiska pamata tiem skatīt lietu no jauna, bet lietas dalībniekiem ir tiesības pārsūdzēt kasācijas kārtībā saīsināto tiesas spriedumu. Šādā situācijā Rīgas apgabaltiesa vērsās Tieslietu ministrijā pēc palīdzības, aicinot likumā tiešā tekstā ierakstīt, kā jārīkojas šādā gadījumā. Tieslietu ministrija atbildējusi, ka likums jau šobrīd paredz risinājumu, norādot uz tiesas sastāva nemainīguma principu, kurš paredz: ja lietas iztiesāšanas procesā kādu no tiesnešiem aizstāj cits tiesnesis, lietas iztiesāšanu sāk no jauna.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
28 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Seskis
19. Maijs 2015 / 20:25
13
ATBILDĒT
Atbilstoši Administratīvā procesa likuma 321.panta trešajai daļai, ja tiesa (tiesnesis), par kuras lēmumu iesniegta blakus sūdzība, to atzīst par pamatotu, tā var atcelt pārsūdzēto lēmumu pilnībā vai daļā un izlemt jautājumu pēc būtības.
Attīstot minētajā pantā pausto ideju, var ekstrahēt apziņas stāvokli, ka tiesas spriedumu tiesa varētu atcelt, ja procesa dalībnieki iespertu pamatotu apelāciju. Tālab nav nekādas nepieciešamības parakstīt tiesas spriedumu līdz apelācijas sūdzības iesniegšanas termiņa iestāšanās gaišajam mirklim.
Ja apelācija nav pamatota, tad tiesneši ziķerīgi paraksta spriedumu un nosūta augstākai instancei.
Tālab, lai optimizētu tiesas procesu, tiesas spriedumus rakstveida procesā var rakstīt tiesneša palīgs, bet orālajos procesos - tiesas sēžu sekretārs, jo tiesas sēžu zālē visu labi dzird un pieraksta. Tiesnesis pievieno atsevišķās domas, un nosūta neparakstītu sprieduma norakstu procesa dalībniekiem. Ja netiek iesniegta apelācija, pēc termiņa iestāšanās tiesnesis paraksta spriedumu, ja tiek iesniegta pamatota apelācija, tiesa pati atceļ savu spriedumu, ja nepamatota apelācija - tad paraksta spriedumu un nosūta "uz augšu".
Papildus var mudināt Augstāko tiesu darboties aktīvāk atsevišķo prejudicālo pilotdomu radošajā ģenēzē, lai zemākas instances nebaidītos ķerties tiesiskuma spīļarklam pie rokturiem, un dzīt taisno taisnīguma vagu spriedumu neparakstītajos atsevišķo motīvu daļas saīsināto intenciālo domu pilotprojektos.
mazgudrais > Seskis
20. Maijs 2015 / 12:31
11
ATBILDĒT
attīstot ideju nonākam pie secinājuma, ka tiesās jāievieš lozēšana (ar metamo kauliņu, piemēram), kura puse lielāko ciparu uzmet, tai par labu spriedums, iedomājietis, kā ieekonomētu uz procedūrām, tiesnešiem, tiesu darbiniekiem, telpām, ar laiku varētu ieveist izlozi e-vidē, tad elementāri, ja ir internets, tad risini problēmas kaut vai no Antarktīdas, īpaši ņemot vērā, ka (tā kā ir pieejami anonīmie s[priedumi kādu laiku jau) tiesas nolēmumam ar tiesiskumu (vai vismaz veselo saprātu) ne vienmēr ir tieša korelācija
mazgudrais > mazgudrais
21. Maijs 2015 / 09:47
2
ATBILDĒT
par ko atkal mīnusi? par taisnību? jā, taisnība ļaudīm nepatīk, tas ir fakts
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 25
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties